Tiktok Takipçi Satın Al

Hibrid Bulut ve Veri Merkezleri

Görünen o ki, orta-büyük ölçekli veri merkezleri gibi küçük veri merkezleri de önümüzdeki 10 yıllık periyotta adım adım Hibrid Bulut teknolojilerine geçiş yapacak. Gelişen network donanımları ve yüksek işlem kapasitesine sahip sistemler sayesinde artan işlem hacmi ve dolayısıyla bant genişliği, ekstrem gibi görünen bazı network unsurlarının kullanılmasına teşvik edici olacaktır. Örnek olarak LoadBalancer ve Proxy Sunucularının bulut mimarisinin içerisinde yer almaya başlaması sürpriz olmayacak gibi görünüyor.

Bu durum, elbette veri merkezlerinin stratejilerini belirlemek konusunda bir takım zorluklar ortaya çıkartabiliyor. Daha fazla yönetim ihtiyacı, daha spesifik sistemlerin işletilmesi ve daha fazla risk analizi gibi bir takım faktörleri gündeme getiriyor. Aslında teknolojinin insan gücünü azaltması semptomu gelişen teknolojiler nedeniyle veri merkezleri tarafında aksi yönde bir durum ortaya koyacak gibi görünüyor.


Tüm riskler ve gelişmeler çerçevesinde ihtiyaçların minimum maliyet, minimum risk ve optimum performans korelasyonunu sağlayabilmek için hibrid cloud şuan için en etkin çözüm olarak karşımızda duruyor. Özellikle Veri Merkezlerinin de Sunucu Kiralama ve Sunucu Barındırma merkezli iş hacmini giderek Cloud Server segmentine dönüştürmesine de yol açacaktır. Bunun yanında işletmelerin kendi bünyelerinde bulundurduğu birkaç sunuculuk veri merkezlerini de cloud platformuna taşıması, veri merkezi içerisinde sanal bir veri merkezi konseptinde çalışması gibi edge yöntemlerden de söz edilebilir.

Tabi bu alt yapı değişimi gerek işletim sistemi seviyesinde sanallaştırmaya uyumluluğu, gerekse üretilen lokal trafikler ve gecikme süreleri bakımından cloud platformu üzerindeki verimliliği önemli bir kritik olarak önümüzde duruyor. Her ne kadar sanallaştırmanın esnek yapısına ve entegrasyon imkanlarına rağmen sanal platformlara uygun sayılamayacak bir takım sistemlerden de söz edilebilir. Bu sistemlerin sanal platformlara evrilmesi elbette zaman alacaktır. Ancak kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak bulut sistemlerinin klasik fiziksel sistemlerle entegre çalışması ihtiyacı hibrid bulut sisteminin gelişmesiyle daha da kolay ve pratik hale gelecektir şüphesiz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu