TeknoDiot
     
     
     

Hackerlar Saldırı İçin Google Translate’i Kullanıyor!

Hackerlar Saldırı İçin Google Translate’i Kullanıyor!

Uzmanlar, bilgisayar korsanlarının hedef seçmek ve hedefe phishing (oltalama) saldırısı yapmak için Google Translate’i kullandıklarını belirtti.

Google Translate, hackerların sahte Google alan adlarını kullanarak phishing (saldırı tipinin ismi) yapmalarına olanak sağlıyor. Google Çeviri kullanıldığında, Google tarafından gönderilen bir e-posta kullanıcılara, farklı bir Windows işletim sistemini kullanan cihazdan hesaplarına erişildiğini bildiriyor. E-postada bulunan faaliyeti kontrol et tarzı bir buton bulunuyor ve kullanıcı bu butona tıklarsa Google veyahut Facebook hesaplarını sahte alan adlarında girmeleri isteniyor, hackerların phishing (saldırı tipinin ismi) yani oltalama saldırısı bu şekilde gerçekleşiyor.

Kullanıcı giriş bilgilerini bu gösterilen sayfada girerse haliyle hackerlar tarafından hesaplara erişiliyor. Bilgisayar korsanları bununla da kalmayarak hesaplardan elde ettikleri bilgilerle birlikte Facebook hesaplarına saldırıyor ve tamamen kimlik bilgilerini ele geçirene kadar durmuyorlar.

Hackerlar Saldırı İçin Google Translate’i Kullanıyor!

Mesaja masaüstü bilgisayardan erişilirse web tarayıcıda bu sahte alan adları kullanıcı tarafından kolaylıkla fark edilebilir. Mobilden bu sayfayla karşılaşan kullanıcılar ise bu kadar şanslı değil. Çünkü masaüstü bir bilgisayardan bunu fark etmek mobilden fark etmekten daha kolay. Bu tür saldırıların hafife alınmaması gerekli nitekim binlerce insanın hesabı bu şekilde ele geçiriliyor hatta güvenlik uzmanları bile kandırılabiliyor.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


WhatsApp Üzerinden Dolandırıcılara Dikkat!

Hüseyin Ceylan

ESET, 2018 Yılının En Kötü Şifrelerini Açıkladı

Buğra Noyan

Android Kullanıcıları, Dikkat!

Hüseyin Ceylan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.