Görsel Arama Sonuçlarında SEO Nasıl Yapılır?

Görsel arama sonuçları birçok web sitesi yöneticisi tarafından önemsenmese de web sitenizin genel arama sonuçlarında üst sıralara çıkması için büyük bir etkiye sahiptir.

Ayrıca yapılan araştırmalar görsel aramaların bir web sitesi trafiğinin %25’ini oluşturduğunu ortaya koymaktadır.

Görsel arama sonuçlarına yönelik arama motoru optimizasyonu yaparak web sitenizin trafiğini kolayca arttırabilirsiniz. Google Görseller bölümü üzerinden üst sıralarda yer almak istiyorsanız web sitenizde yer alan görsel içerikleri SEO kriterlerine göre optimize etmelisiniz.

Görseller web siteleri için kullanıcılarla etkileşim kurmanın en etkili yollarından biridir.  Ancak görselleri doğru kullanabilmek çok önemli. Arama motorlarının görsellerinizi anlamlandırabilmesi için belirli unsurlara dikkat etmelisiniz. Görsellerinizi optimize ederek Google görsel aramalarında çok daha iyi performans elde edebilirsiniz.


AMD

Görsel Arama Sonuçlarında SEO Nasıl Yapılır?

Görsel optimizasyonu konusunda sizlere bazı fikirler sunalım;

Görsellerinizde Alt Yazı  Kullanın

Görsel arama sonuçlarında biz bir pizza resmine baktığımızda bunun pizza olduğunu anlayabiliriz. Ancak aynı durum arama motoru botları için geçerli değildir. Arama motoru botlarının görseli anlamlandırabilmesi için web sitesi yöneticilerinin onlara yol göstermesi gerekiyor. Bunun için de görsellerinizi eklerken alt yazı yani alt text eklemelisiniz. Böylece arama motoru botları görsellerinizi hangi anahtar kelimede sıralamaya alacağını anlayabilir.

Görsellerinizi Anlatan Bir İsim Verin

Her görselin bir ismi olur. Bilgisayarınıza yüklediğinizde görsele rastgele bir isim vermeyin. Görseli anlatan bir isim vermeniz gerekir. Görselinize içeriğinizi yansıtan, görseli tanımlayan bir isim seçmeyi unutmayın.  Böylece arama motoru sonuçlarından daha yüksek verim alabilirsiniz. Doğru ismi seçemiyorsanız arama yaparak üst sıralarda yer alan web sitelerine ait görsellere verilen isimlerden yararlanabilirsiniz.

Şu da ilginizi çekebilir: Görsel SEO Optimizasyonu Teknikleri: Can Cankıran

Görseliniz Kaliteli ve Küçük Boyutta Olsun

Kullanıcıların görseliniz üzerinden web sitenize gelebilmesi için görselin yüklenme hızı yüksek olmalıdır.  Görselleriniz sayfanızın açılma süresini uzatmamalıdır. Bu yüzden özel programlar kullanarak görsellerini olabildiğince küçültün. Burada dikkat etmeniz gereken temel nokta ise boyutlandırma sırasında görselin kalitesini  bozmamaktır.

Ücretsiz birçok küçültme aracı kullanarak görüntüyü yükseklik ve genişlik özellikleriyle istediğiniz şekilde optimize edebilirsiniz.  Görsel sayfanızın açılma hızını olumsuz etkilemediği büyüklükte olsa yeterli olacaktır.

Görsel Açıklamalarınızda Anahtar Kelimelere Yer Verin

Web sitenize görselleri eklerken görsel açıklaması girmelisiniz. Bunu yaparken de görsel açıklamalarınızda odaklandığınız anahtar kelimelerin yer almasına odaklanın. Kullanıcılar yaptıkları aramalarda sayfanıza geldiğinde vadettiğiniz içeriği bulamazsa hemen çıkacaktır. Hemen çıkma oranı web siteniz için önemli bir sıralama faktörüdür. Google kullanıcıları memnun edip etmediğinize bakar.  İçeriklerinizle alakalı, anahtar kelime odaklı bir açıklamayla görsel sonuçlarında yükselebilirsiniz.

Görsellerin Sayfadaki Konumunu Doğru Ayarlayın

Görsel arama sonuçlarından web sitenize gelen bir kullanıcı sayfanın alt kısımlarına kadar inmeyebilir. Bu yüzden de sizler görselleri içeriklerin üst kısmında vermelisiniz.  Yazılı içerikleriniz çok önemliyse görseller biraz daha altta olabilir. Görsellerin belli bölgelerde yer alması yüklenme hızının artmasına da katkı sağlayacaktır.

Özgün Görsellere Yer Verin

Web sitelerinin üst sıralarda yer alması için arama motorları özgünlüğe çok önem verir.  Özgün resimler kullanıcıların daha fazla ilgisini çeker. Bu sayede insanlar web sitenizde daha fazla vakit geçirir. Ayrıca özgün görseller web sitenizin arama motorları üzerindeki itibarını arttırır. Görsel içerikler web siteniz için ücretsiz etkili backlink olarak algılanabilir.

URL’leriniz Görsel SEO Uyumlu Olsun

URL sadece web sayfaları için değildir. Görseller de arama motorlarında URL’ler olarak adlandırılır. Bu yüzden görsellere ait URL yapısı da SEO uyumlu olmalıdır. Anahtar kelime barındıran, spama sokmayacak, kısa yapılı URL oluşturmaya özen gösterin.  URL üzerinden arama motorlarına görsel hakkında ayrıntılı bilgi verebilirsiniz.

Görsel Arama Sonuçlarında SEO Nasıl Yapılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu