Google ve Facebook Alternatifi Uygulamalar

Google ve Facebook alternatifi uygulamalar, milyonlarca internet kullanıcısının çeşitli nedenlerden dolayı araştırdığı bir konudur.

Google, dünyada en çok kullanılan arama motoru olarak hayatlarımızda yerini almaktadır ve bir günde milyonlarca arama yapılmaktadır. Fakat Google’da yapılan aramalar, kişilerin bilgilerinin güvenliği hakkında şüpheler oluşturmaktadır. Çünkü yapılan aramaları depolayan ve arama yapılan konulara göre başka sitelerde, bu kişilerin karşısına reklam çıkaran Google, kimi kullanıcılar tarafından oldukça tehlikeli bulunduğu için kullanılmak istenmemektedir. Bu noktalar Google’a alternatif olabilecek arama motorları araştırılmaktadır.

Google’a alternatif olarak kullanılabilecek olan arama motorları; Qwant, Metager, Searx, StartPage, Mojeek, DuckDuckGo ve Givero’dur. Bu arama motorlarının hiçbiri Google kadar büyük bir oluşum değildir fakat internet kullanıcılarının amacına hizmet etmektedir. Ayrıca bu seçenekler arasında bulunan Mojeek dışındaki tüm arama motorlarında meta araması yapılabilmektedir. Diğer arama motorları, başka arama motorlarından sonuçları almaktadırlar.

Google ve Facebook Alternatifi Uygulamalar

Facebook Alternatifi Uygulamalar

Facebook, dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olarak hayatımıza girdi ve hala kullanılmaya devam ediliyor fakat eski etkililiği kalmadığı için Facebook kullanıcıları başka uygulamalara doğru yöneliyor. Facebook dışında, Facebook benzeri olarak kullanılabilecek olan sosyal medya uygulamaları; Amino, Twitter, Signal, NextDoor, Reddit, Tumblr ve Vero’dur. Bu uygulamalar arasında Vero, tam anlamıyla Facebook’a alternatif olarak ortaya konulmuştur ve tasarım olarak da Facebook ile benzerlik göstermektedir.

Twitter bilindiği üzere; Facebook ile pek bir benzerliği bulunmayan ama Facebook uygulaması yerine sıklıkla tercih edilen bir sosyal medya uygulamasıdır. Bu uygulama, kullanılış ve tasarım bakımından da tamamıyla farklıdır. Google ve Facebook alternatifi uygulamalar arayışında olan kişiler, Twitter’a yönelmektedir çünkü Twitter, bilgilerin anlık olarak paylaşılabildiği, geniş kitleler üzerinde etkili olan bir uygulamadır.

İLGİLİ İÇERİK:  Google, Aralık 2021 Özellik Güncellemesini Kullanıma Sundu
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu