Türkiye’den Google’a Soruşturma Şoku!

Son dakika olarak ortalama 1 saat önce netleşen bir haber mevcut. Rekabet Kurumu, Google’a soruşturma açtı. Konu hakkında tüm detaylar bu haberimizde.

Avupa Parlementosu’nun 5 milyar dolarlık cezası ile ne yapacağını kara kara düşünen dünyanın en büyük internet devi Google’a bir soruşturma da Türkiye’den geldi.  Google’ın haksız şekilde rakiplerinin işlerini zorlaştırdığı ve pazardaki hakimiyetini kötüye kullandığı iddiası ilk adım atıldı ve Türkiye Rekabet Kurulu tarafından soruşturma açıldı. Bilenler bilir 2018’in ikinci çeyreğinde Sahibinden.com’a da aynı konuya benzer dava açılmıştı.

2019’a Türkiye’de iyi bir başlangıç yapmayan Google yeni yılın ilk ayında bir soruşturma şoku yaşadı. Türkiye Rekabet Kurulu Google Ireland ve Alphabet Inc. hakkında soruşturma açıldığını kamuoyuna resmen duyurdu.

[sp-related style=”dark” id=”34623″] [sp-related style=”dark” id=”3719″]

:: Rekabet Kurulu’nun Açıklaması

Türkiye'den Google'a Soruşturma Şoku! İnternet Haberleri

“Google’ın genel arama hizmetlerine yönelik yaptığı algoritma güncellemeleri ve Adwords reklamları ile hakim durumunu kötüye kullanarak teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 13.12.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

  • Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.,
  • Google International LLC,
  • Google LLC,
  • Google Ireland Limited,
  • Alphabet Inc.

hakkında soruşturma açılmasına, 18-47/732-M sayı ile karar verdi.”

Bakalım ilerleyen dönemlerde konu hakkında neler olacak?


Etiketler

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu olan, akıllı telefonlara düşkün, Android gurusu ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta. mobil fotoğrafçılığa da meraklı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı