bayigram.com

Google, Haritalar İçin AR Yaya Navigasyonu Test Ediyor

Dünya üzerinde çokça tercih edilen Google Haritalar sanal gerçeklik ile haritalarını birleştirmeyi hedefliyor. 

Günümüzde sıklıkla tercih edilen ve navigasyon olarak bol bol kullanılan Google Haritalar, konum bulma, gidilicek hedefi hesaplamakta sıklıkla olsada düşük düzeyde hatalar yapılıyordu hem bu hataları gidermek için hemde sanal gerçeklikle haritalarını birleştirmek için AR kamera özelliğini test etmeye başladı, böylece yolunuzu bulmaya yardımcı olmak için telefonunuzun arka kamerasını ve ekrandaki okları kullanabileceksiniz. 

AR Nedir?

İngilizce Augmented Reality yani Türkçeye Artırılmış Gerçeklik olarak geçen sanal gerçeklik denilebilir. Google, Haritalar İçin AR Yaya Navigasyonu Test Ediyor


Yeni özelliğin amacı yayayken gideceğiniz yeri izlerken kendinizi yönlendirmeye yardımcı olmaktır. Ayrıca bir çok büyük şehirde sorun olan bir yere indiğiniz zaman nereye baktığınızı bilmiyorsunuzdur, bu yüzden arka kamerayı açıp etrafa göz attığınız zaman küçük mavi ok sizin yönünüzü gideceğiniz tarafa çevirecektir. 

Geçtiğimiz pazartesi günü Google Maps’in müdürü Joanna Kim “ Dünyanın neresinde bulunduğunuzu anlamaya çalışıyorsunuz, ama o mavi küçük nokta sana her zaman nerde olduğunu söylemiyor.” şeklinde açıklamada bulundu. 

AR Yaya Navigasyonu Google haritalarına bir adres veya işletme bulmak işin adres girip yol tarifi istendiği zaman AR işlevini başlatmak için düğmeye dokunun şeklinde bir bildirim gösterip dokunduğunuz taktirde arka kamerayı açarak ekran üzerinde küçük simgeler ile yol tarifini size bildirecektir. Ekranın alt kısımında ise küçük geleneksel bir harita yer alacak. Dönüşlere yaklaştığınız takdirde telefon titreyecek ve yol göstermesi için olalı çıkar. Asıl anaç telefonunuzu sürekli önünüzde tutmak olmayacak dönüşleri belirlemek, bir binanın girişini bulmak gibi işlemler olacak AR modunda telefonu çok fazla kullandığınız zaman size telefonunuzu indirmenizi söyleyen bir bildirim bulunacak. Hedefe ulaştığınız zaman büyük bir kırmızı büyük bir iğne ekranda berilecek. 

[sp-related style=”dark” id=”36011″]

AR modu iyi bir şekilde çalıştığını bildiren ekip ama bazı hataları vardı dedi. Bazı sıralarda okların ekranda belirmesi uzun zaman aldı. Ekranın altındaki harita bir acıyla solo kaydığı. Ayrıca özelliğin karanlıkta doğru şekilde çalışmadığıda bildirildi. 

Şirket aynı zaman da 3B animasyonunda bulunduğunu bildirdirdi. Bir tilkiyi takip ederek size yol gösterdiğini bir modunda yer aldığı vurgulandı. Google, Haritalar İçin AR Yaya Navigasyonu Test Ediyor

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu