Tiktok Takipçi Satın Al

Google, Eylül’den İtibaren Eski Cihazlarda Oturum Açmayı Önleyecek

Yıllık temizlik başlamak üzere!

Google, tüm Android kullanıcılarının güvenliğini sağlama çabalarının bir parçası olarak eski mobil işletim sistemi sürümlerini kilitleyecek.


Özellikle, 27 Eylül’den itibaren Android 2.3.7 ve daha eski sürümlerde çalışan cihazları kullanarak oturum açamayacaksınız. Ancak Google, diğer özellikleri de yakından inceleyecek.

Bu değişiklik, 2.3.7’den daha eski olan Android sürümlerini etkileyecektir. Giriş yapabilmenin yanı sıra, bu cihazları fabrika ayarlarına sıfırlama yoluyla da sıfırlayamayacaksınız.

Hangi Özellikler Kaldırılacak?

  • Artık Google hesabınıza giriş yapmak yok.
  • Gmail, YouTube ve diğer hizmetlere giriş yapılamıyor.
  • Fabrika ayarlarına sıfırlama gerçekleştirilemiyor.
  • Şifre değiştirilemiyor.
  • Sonraki yeni bir kurulumla söz konusu Google hesabının kaldırılması.

Bu nedenle, Android 2.3.7 veya daha eski sürümlerde çalışan akıllı telefonlarda ve tabletlerde Google hizmetlerinde oturum açmak artık mümkün olmayacak. Ayrıca, yeni Google hesapları oluşturamayacak, Google’da şifre değişikliği yapamayacak veya fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştiremeyeceksiniz. Sonuç olarak, etkilenen işletim sistemi sürümleri artık kullanılamaz.

Google, Eylül'den İtibaren Eski Cihazlarda Oturum Açmayı Önleyecek

Bu temizleme, tüm Android ekosisteminin güvenliğini artırmayı amaçlıyordu. Halihazırda pek çok cihaz yukarıda belirtilen sürümleri çalıştırmadığından, Google’ın bu hareketi yaptığını görmek anlaşılabilir.

Statista tarafından yapılan bir analize göre, dünya genelindeki Android kullanıcılarının yalnızca yüzde 0.04’ü Nisan 2021 itibariyle 4.0.3’ten daha eski bir sürüm kullanıyordu. Hâlâ Gingerbread gibi Android sürümlerini kullanıyorsanız, Google bir yazılım güncellemesi yapmanızı önerir. Güncellemeler artık mümkün değilse, gelecekte, en azından mobil tarayıcılarda Google hesabınıza giriş yapmak mümkün olmalıdır.

Eski cihazlarınızı kaydetmek istiyorsanız, ilgili cihazı rootlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bunu yaparak, üretici artık Android’in daha güncel bir sürümünü sağlamasa bile cihaza özel bir ROM yükleyebilirsiniz.

Ancak bunu yapmak, söz konusu cihazda depolanan tüm dosyaları silerken bazı teknik bilgi birikimi gerektirecektir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu