Tiktok Takipçi Satın Al

Google, Alphabet X Uçurtma Enerji Şirketi Makani’ye Dönüşüyor

Alphabet’ın X araştırma bölümünden yapılan bir enerji genişlemesi deniz rüzgar enerjisi için elektrik üreten uçurtmalar geliştirmek için petrol devi Royal Dutch Shell ile bir araya geldi. 2013 yılında Makani Power türbine bağlı uçurtmalar geliştirerek ve rüzgarın enerjisini karada veya denizde verimli bir şekilde kullanabilen Google’ın ana şirketine katıldı.

Alphabet’ın X araştırma bölümünden çıkan bir enerji yayılımı, deniz rüzgar enerjisi için elektrik üreten uçurtmalar geliştirmek için petrol devi Royal Dutch Shell ile bir araya geldi. 2013 yılında Google’ın ana şirketine katılan Makani Power, bir türbine bağlı olan ve rüzgarın enerjisini yerin üstünde veya denizde verimli bir şekilde kullanabilen uçurtmalar geliştiriyor. Makani, “Uçurtma döngülerinde özerk bir şekilde uçarken, kanatlar üzerindeki rotorlar rüzgarın içinden geçerken döner, ipi şebekeye aşağıya gönderilen elektrik üretir” diyor.


Makani, teknolojinin büyük offshore rüzgar türbinlerinin pratik olmadığı yerlerde kullanılabileceğini söyledi. Planörlerinin normal rüzgar türbinlerinden 90pc daha hafif olduğunu ve benzer bir güç üretebileceğini söyledi.

Makani Genel Müdürü Fort Felker, “Bu, yavru kuş fikrimizi yüzlerce evi güçlendirebilecek elektrik üretebilen uygulanabilir bir sisteme dönüştürmek için sürekli bir prototipleme, test etme ve yineleme yolculuğuydu” dedi. “X’in hızlı prototip oluşturma ortamından ayrılmaya ve ticari olarak ölçeklendirmek için sistemimizi iyileştirmeye odaklanmaya hazırız.”

Google, Alphabet X Uçurtma Enerji Şirketi Makani'ye Dönüşüyor

Makani, 2015 yılında Google‘ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan ebeveyn grubu olan Alphabet bölümleri haline gelmek üzere büyüyen bir mezunlar listesine katılıyor. Ekip Alphabet şemsiyesi altında petrol ve gaz devi Shell’den azınlık hissesi olan bağımsız bir iş kuracak. Halen, Hawaii’deki karadaki mevcut sahaya ek olarak, Norveç kıyılarında yüzen bir deniz rüzgarı sahası geliştirmeyi planlıyor.

Tek başına gitmek için yapılan son girişimlerden bazıları arasında, interneti uzak bölgelere getirmek için yüksek irtifa balonları kullanan bir şirket olan Loon ve bir drone teslimat sistemi olan Wing yer alıyor. Telegraph geçen yıl hem Loon hem de Makani’nin “yakında X’den mezun olacağını” bildirdi. Şirketler hesaplarında Google’ın yanı sıra Alphabet “Diğer Bahisleri” olarak da adlandırılmaktadır. Bu girişimler, 2018’de gelirlerin yaklaşık 595 milyon dolarını buldu, Google’ın gelirinin 1’inin yarısından azdı.

 
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu