Tiktok Takipçi Satın Al

Gökbilimciler Yaşamı Destekleyebilecek Yeni Bir Gezegen Sınıfını Keşfettiler

Bu gezegenler, dünya dışı yaşam arayışımızda yeni bir manzara açıyor.

Hayat her yerde aynı görünmek zorunda değil. Uzak yerlerde yaşam ararken, genellikle boyut, kütle, sıcaklık ve atmosferik bileşim açısından bizimkine benzeyen gezegenleri ararız.


Bununla birlikte, Cambridge Üniversitesi’nden gökbilimciler yakın zamanda bizimkinden önemli ölçüde farklı olan ancak potansiyel olarak hayata ev sahipliği yapabilecek yeni bir dış gezegen sınıfı keşfettiler.

Bu keşif, Güneş Sistemimizin dışındaki yaşam arayışını hızlandırabilir ve yaşamın biyo-imzalarının önümüzdeki iki veya üç yıl içinde keşfedilebileceği inancını güçlendirebilir.

Hidrojen ve Okyanus Dünyaları

The Astrophysical Journal’da yayınlanan çalışmada bildirildiği gibi, hidrojen ve okyanus kelimelerinin bir birleşimi olan ‘Hycean’ gezegenleri olarak adlandırılan bu yeni yaşanabilir dünya sınıfı, sıcaktır ve hidrojen açısından zengin atmosferlere sahip, gezegen çapında devasa okyanuslarla kaplıdır. Hycean gezegenleri, Dünya ve Neptün’ün bir bebeği olsaydı ne olacağına biraz benzer ve evrende daha boldurlar ve Dünya’ya benzer gezegenlerden daha kolay fark edilirler, bu nedenle ihmal edilen bu dış gezegenler, devam eden araştırma için umut verici adaylar olabilir. Uzaylı yaşam.

Cambridge Astronomi Enstitüsü’nden Nikku Madhusudhan liderliğindeki araştırmacılar, başlıca Hycean adaylarını belirlediler ve bunlar gezegenimizden daha büyük ve daha sıcak olsalar da, Dünya’da gözlemlenenlere eşdeğer mikrobiyal yaşamı destekleyebilen devasa denizlere ev sahipliği yapacak özelliklere sahipler. en zorlu su ortamları.

Ekip ayrıca, gökbilimcilerin bu dünyaları ararken aramaları gereken bir dizi biyo-imzanın yanı sıra, kozmik açıdan yakınlarda bulunan umut verici Hycean adaylarının bir listesini de sağladı.

Araştırmacılar, hepsi 35-150 ışıkyılı uzaklıkta kırmızı cüce olan ve iyi biyolojik imza hedefleri olarak kabul edilen, komşu yıldızların yörüngesinde dönen 11 olası Hycean dünyası keşfettiler. Bunlardan en umut verici olanı K2-18b ve bu yıl içinde fırlatılması planlanan James Webb Uzay Teleskobu ile gözlemlenecek .

Dr. Nikku Madhusudhan, “Bir biyo-imza tespiti, evrendeki yaşam anlayışımızı değiştirebilir” diyor. “Doğa bizi hayal bile edilemeyecek şekillerde şaşırtmaya devam ederken , yaşamı nerede bulmayı umduğumuz ve bu yaşamın nasıl bir biçim alabileceği konusunda açık olmamız gerekiyor.”

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu