Tiktok Takipçi Satın Al

Curiosity Mars’taki Metan Konsantrasyonunu Ölçtü!

Geçtiğimiz hafta Mars’ta Curiosity gezgini metana dair en güçlü tespiti gerçekleştirdi. Lazer spektrometre ile tescillenen metan piki (cihazda görülen tespit piki) 21 ppb(milyarda 21 birim) ile Gale kraterinde ölçüldü. 2012’de gezgin Mars’a indiğinden beri bölgeyi inceliyor.

Ortalama olarak Mars’da metan miktarı 10 ppbv olduğundan , bu NASA’nın şimdiye kadar ölçtüğü en büyük konsantrasyona denk geliyor. Peki metan olması ne anlama geliyor? Eğer Mars’da metan varsa halen yaşayan canlılar tarafından üretiliyor olabilir. Bu nedenle Mars’da metan kaynağı taranarak, Kızıl Gezegende ekstrem koşullar altında yaşayabilecek mikrobik yaşamlar aranıyor. Fakat yine da heyecanlanmak için henüz çok erken çünkü, mikroplar tek metan kaynağı olmayabilir. “Elimizdeki mevcut ölçümler metan kaynağının biyolojik ya da jeolojik bir kaynak olduğunu ya da eski ya da yeni kaynaklı olduğunu belirtmiyor,” diyor NASA Goddard Uçuş Merkezi’nden Mars bilim insanı Paul Mahaffy . Curiosity ve diğer enstrümanlar tarafından yapılan yıllar boyunca birkaç metan tespiti olsa da bunlar bir artıyor bir düşüyor. Öyle görünüyor ki, metan bir yükseliyor bir yok oluyor sanki yaramaz bir hayalet gibi.

Bilim insanları daha öncesinde 2013’de iki bağımsız ölçümde metan tespit edildiği anlaşıldı. Nereden geldiği izlense de, bunu neyin yarattığı oldukça karışık gözüküyor. Dünya atmosferinde 2011 yılında ölçülen metan miktarı  1800 ppbv idi ve bunun %  90-95’i yaşayan veya ölmüş hayvanlar tarafından üretiliyordu. Metanın kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşmuş olma olasılığı da var. Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi gezegenlerde biyolojik olmayan kimyasal yollarda üretiliyor. Hatta Plüton buz şeklinde metana sahip, Satürn’ün ayı Titan’da sıvı metan gölleri var. Daha önce ESA’nın trilyonda 50 kısma kadar metan tespit edebilen ExoMars Gaz İzleyici Yörünge Aracı , tüm çabalarına rağmen bir şey bulamamıştı.Yine halen ESA gaz tespiti için uğraşıyor ve NASA ile iletişim halinde.


Kaynak: www.gercekbilim.com

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu