Tiktok Takipçi Satın Al

Galler’de Yüz Tanıma Sisteminin Kullanımı Reddedildi

İngiliz vatandaşı Ed Bridges’in görüntüsü, haklarını ihlal ettiğini söylediği Otomatik Yüz Tanıma (AFR) teknolojisi kullanılarak iki kez çekildi.

Temyiz Mahkemesi, Güney Galler polisi tarafından AFR kullanımının yasa dışı olduğuna karar verdi. BBC’ye göre dava, özgürlük grubu Liberty tarafından açıldı ve Ed Bridges bu durumda zararlı çıktı.


Güney Galler polisi bulgulara itiraz etmeyeceklerini söyledi. Şikayetçi, AFR kimliğinin kendisini endişelendirdiğini söyledi. Mahkeme, şikayetin beş maddesinin üçünü onadı.

AFR Loc’un nerede kullanılabileceği ve kimlerin izlenebileceği konusunda net bir kılavuz bulunmadığını, veri koruma etki değerlendirmesinin yetersiz olduğunu ve sistem yöneticilerinin yazılımın ırksal veya ırksal olup olmadığını belirlemek için makul adımlar atmadığını belirtir. Bu durum ayrıca cinsiyet önyargısı olarak da belirtildi.

Temyiz, Bridges’in Londra Yüksek Mahkemesindeki davasının, teknolojinin yasadışı olmadığı sonucuna varan iki kıdemli yargıç tarafından reddedilmesinin ardından geldi.

İlgili Makaleler

Yasadışı Olarak Nitelendirildi

Galler'de Yüz Tanıma Sisteminin Kullanımı Reddedildi

Davacı, mahkemenin yüz tanımanın “haklarımızı açıkça tehdit ettiğini” kabul etmesinden memnun olduğunu söyledi. Bridges’in yüzü, 2017’de Cardiff’te Noel alışverişi yaparken ve 2018’de şehrin Motorpoint arenası dışında barışçıl bir silahlı protesto sırasında tarandı. Biyometrik verilerinin bilgisi veya rızası olmadan analiz edildiğinde bunun insan haklarını ihlal ettiğini iddia etti.

Özgürlük avukatı Megan Goulding, kararı “ayrımcı ve baskıcı yüz tanımaya karşı mücadelede büyük bir zafer” olarak nitelendirdi. Teknoloji, nesneler arasındaki mesafeyi ölçerek kalabalığın içindeki yüzleri görüntüler ve ardından sonuçları, şüphelileri, kayıp kişileri ve ilgili kişileri içerebilecek bir görüntü “izleme listesi” ile karşılaştırır.

Güney Galler Polis Teşkilatı bu sistemi 2017’den beri, ağırlıklı olarak büyük spor etkinliklerinde, konserlerde ve güvenlik güçlerindeki diğer büyük etkinliklerde kullanıyor. Kolluk kuvvetleri, Bay Bridges’in ilgilenmediğini ve hiçbir zaman izleme listesinde olmadığını doğruladı.

Galler'de Yüz Tanıma Sisteminin Kullanımı Reddedildi

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu