Tiktok Takipçi Satın Al

Facebook, Instagram Copycat Sitelerinin Türk Sahibine Dava Açtı

Bir Türk yazılım geliştiricisi, Instagram klonlarından oluşan bir ağ oluşturmak için 100.000’den fazla Instagram hesabını kopyaladı.

Bir Facebook blog gönderisinde, Facebook Instagram klonu siteler ağı oluşturma ve hesap bilgilerini silmek için Şahintürk’e dava açıkladı.


Şahintürk binlerce farklı Instagram hesabından profil, resim ve videoları sıyırmayı başardı. Daha sonra bu verileri, “Instagram kullanıcı profillerini, resimlerini, videolarını, hikayelerini, hashtag’lerini ve konumlarını görüntülemek için herhangi birinin bir Instagram kullanıcı adı girebileceği” klon sitelerine aktardı.

Bu yalnızca kullanıcıların gizliliğini ihlal etmekle kalmaz, aynı zamanda hassas bilgileri riske atar. Bu özellikle tehlikelidir, çünkü “insanlar içeriklerini görüntüleyen ve hesaplarıyla etkileşime girenlerin görünürlüğünü ve kontrolünü kaybeder.”

Facebook, Instagram Copycat Sitelerinin Türk Sahibine Dava Açtı

İlgili Makaleler

Facebook, klon sitelerine cevaben önce Ensar Şahintürk‘ün Instagram ve Facebook hesaplarını devre dışı bıraktı. Daha sonra “Şahintürk aleyhine kalıcı tedbir alınması” için dava açılmasına karar verdi.

Çevrimiçi Verileri Güvende Tutmak

Neyse ki, Facebook bu klon siteleri ağına karşı harekete geçiyor. Ancak dezavantajı, bu kesinlikle birisinin Facebook, Instagram veya başka bir sosyal medya sitesinin klon sitesini oluşturmaya karar verdiği son zaman olmayacak. Risk, bazı kullanıcıları sosyal medya hesaplarını tamamen silmeye teşvik etmek için yeterli olabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu