Tiktok Takipçi Satın Al

Facebook, Holokostu Reddeten Gönderileri Yasaklayacak

Platform şimdi Holokost'u reddeden veya sorgulayan tüm yayınları kaldıracak.

Facebook, nefret dolu içerik konusunda bir kez daha harekete geçiyor. Platform, bu kez Holokost’un yaşandığını inkar eden veya sorgulayan herhangi bir içeriği yasaklıyor.

Facebook şimdi “Holokost’u reddeden veya tahrif eden” tüm yayınları kaldırmayı planlıyor. Facebook’un içerik başkan yardımcısı Monika Bickert, bir Facebook Hakkında blog gönderisinde politikanın ayrıntılarını verdi .


Bickert, platformun nefret dolu içerikte bir artış gördüğünü açıkladı. Bu nedenle Facebook, nefret söylemi üzerindeki kısıtlamaları kara surat ve Yahudi klişelerini içerecek şekilde genişletmekle kalmadı , aynı zamanda QAnon ile bağlantılı gönderileri, grupları ve hesapları kaldırmak için adımlar attı.

Facebook Durmak Bilmiyor

Bickert’e göre, Facebook’un Holokost’u reddeden tüm içeriği kaldırma kararı, “küresel olarak anti-Semitizmdeki iyi belgelenmiş artış ve özellikle gençler arasında Holokost hakkındaki endişe verici cehalet seviyesi” tarafından destekleniyor.

Bickert ayrıca 18 ile 34 yaşları arasındaki ABD’li yetişkinlerle yapılan yakın tarihli bir ankete de atıfta bulundu ve “neredeyse dörtte biri, Holokost’un bir efsane olduğuna, abartıldığına veya emin olmadıklarına inandıklarını söyledi.” Bu, Facebook’un Holokost inkarını gerçek bir sorun olarak kabul etmesine neden oldu.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Holokost’u reddeden paylaşımlarda harekete geçmediği için eleştirildi. Geçmişte bu tür içeriğe izin verildi ve bu da Facebook’un nefrete tepkisi hakkında kesinlikle bazı soruları gündeme getirdi. Zuckerberg, konuyla ilgili yorum yapan bir Facebook gönderisinde şunları söyledi:

İfade özgürlüğünü savunmak ile Holokost’un dehşetini en aza indirmenin veya inkar etmenin neden olduğu zarar arasındaki gerilimle mücadele ettim. Nefret söylemi üzerine daha geniş politikalarımız gibi Yahudi karşıtı şiddette bir artış olduğunu gösteren veriler gördüğümde kendi düşüncem de gelişti.

Facebook, Holokostu Reddeten Gönderileri Yasaklayacak

Facebook, Holokost’u reddeden içeriği engellemenin yanı sıra, kullanıcılarını korkunç olay hakkında eğitmeyi de planlıyor. Platformda Holokost’u veya inkarını ararsanız, Facebook sizi kısa süre sonra Facebook dışındaki güvenilir bir kaynağa yönlendirecektir.

Facebook şu anda bu politikayla ilgili harekete geçse de, Bickert “bu politikaların uygulanmasının bir gecede gerçekleşemeyeceğini” ve siz gerçek değişiklikleri görmeye başlamadan önce Facebook’un yine de “incelemelerini ve sistemlerini uygulama konusunda eğitmesi gerektiğini” belirtti.

Facebook, Holokostu Reddeten Gönderileri Yasaklayacak

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu