Tiktok Takipçi Satın Al

Facebook, ABD Seçimlerinden Önce Sınırlandırmaya Gidiyor

Facebook, ABD başkanlık seçimlerinden bir hafta önce yeni siyasi reklamları kabul etmeyecek.

Facebook, ABD başkanlık seçimlerinden bir hafta önce yeni siyasi reklamları kabul etmeyecek. Bu, Facebook’un platformunda yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmak için aldığı bir başka önlem.


Siyasi grupların ve adayların artık Facebook’ta yeni siyasi reklamlar yayınlamak için bir son tarihi var. 2020 ABD başkanlık seçimlerinden bir hafta önce başlayarak, Facebook artık yeni siyasi reklamları onaylamayacak. Facebook, kullanıcıların siyasi reklamları kapatmasına zaten izin verdiğinden, reklamlara getirdiği en son kısıtlama başka bir koruma katmanı görevi görür.

Bununla birlikte, reklamverenler 27 Ekim’e kadar yeni reklamlar satın alabilir. Bu sonlandırma tarihinden önce reklam satın alan tüm reklamverenler, reklamlarını seçim günü öncesinde ve sırasında yayınlamaya devam edecektir.

Son Bir Hafta Kala Reklamlar Kabul Edilmeyecek

Facebook, ABD Seçimlerinden Önce Sınırlandırmaya Gidiyor

Bir Facebook gönderisinde, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg “seçimlerin son günlerinde yeni iddialara itiraz etmek için yeterli zaman olmayabileceğini” belirtti. Diğer bir deyişle, yeni reklamları seçimden hemen önce yayınladıklarında incelemeye zaman yoktur.

Zuckerberg, seçmenlerin bu seçim sırasında karşılaştıkları zorlukları da yorumlayarak şunları söyledi:

Bu seçim her zamanki gibi iş olmayacak. Hepimizin demokrasimizi koruma sorumluluğu var. Bu, insanların kaydolmalarına ve oy kullanmalarına yardımcı olmak, bu seçimin nasıl işleyeceği konusundaki kafa karışıklığını gidermek, şiddet ve huzursuzluk olasılığını azaltmak için adımlar atmak anlamına gelir.

Oylama ile ilgili yanlış bilgilerle mücadele etmek için platform, reklamlardaki içerikle ilgili kısıtlamaları da sıkılaştırıyor. Facebook, oy vermeyi engelleyen herhangi bir COVID ile ilgili tehdidi içeren reklamlar yayınlamaz.

Geçmişte Facebook, seçimleri ele aldığı için eleştirilmişti. 2016 ABD başkanlık seçimleri, Facebook’ta başarılı olan bir Rus yanlış bilgilendirme kampanyasının müdahale ettiği iddia edildi.

Facebook, ABD Seçimlerinden Önce Sınırlandırmaya Gidiyor

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu