bayigram.com

Facebook 3 Boyutlu Harita Projesini Duyurdu!

Facebook, artırılmış gerçeklik gözlükleri yapacağını bir kez daha doğruladı ve dünyanın üç boyutlu haritalarını yaratacak “Canlı Haritalar” adlı bir projeyi duyurdu.

Bugün Oculus Connect geliştirici konferansında, Facebook artırılmış ve sanal gerçeklik başkanı Andrew Bosworth, firmanın AR gözlüklerinin birkaç prototipine sahip olduğunu ancak bunlarla ilgili detaylar sunmadığını söyledi.


Facebook ayrıca Live Maps’i aspirasyon terimleriyle tanımladı. Bir videoya göre, telefonlardan ve artırılmış gerçeklik gözlüklerinden elde edilen kitle kaynaklı verileri, geleneksel haritaları ve görüntüleri kullanarak dünyanın çok katmanlı temsillerini üretecek. Video, bilinen potansiyel kullanımları gösteriyor bildirimler almak, etiketli nesneleri tanımlamak veya hatta gerçek insanlarla takılmak için holografik bir avatar yansıtmak gibi. Facebook’un tüm bu verileri toplarken gizliliği nasıl koruyacağı tam olarak belli değil. Sonuçta, Google’ın fiziksel dünyayla ilgili verileri de içeren Street View sistemi, sorunlu yasal soruları gündeme getirdi.

Magic Leap, Microsoft ve Google gibi şirketlerin de benzer fikirler sunduğunu gördük ve Facebook Spark AR sistemi ile telefon tabanlı artırılmış gerçeklik sağladı. Facebook aynı zamanda AR gözlük ürettiğinden de bahsetti ve geçen hafta söylentiler doğrultusunda Ray-Ban yapımcısı Luxottica ile çoklu kod adı verilen prototiplerden birinde ortaklık yaptığını söyledi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu