bayigram.com

F-Secure Şirketi Hacker’ların En Çok Denediği Şifreleri Açıkladı!

Bir siber güvenlik şirketi olan F-Secure, aralarında bir Türk isminin de bulunduğu hackerların en çok denediği şifreleri açıkladı.

Günümüzün en büyük yardımcısı olan internetin güvenliğinden hep şüphe ederiz ancak bizim almadığımız önlemlerden dolayı güvenlik açığı oluşur. Hesaplarımıza bıraktığımız basit parolalar yüzünden büyük bir güvenlik açığını biz kendimiz oluştururuz.


Bazen önemsemediğimiz bazen ise unutmaktan korktuğumuz için hesaplarımıza basit şifre ve parolalar bırakırız. Tahmin edilmesi kolay olan parolalar aslında bizim lehimize değil aleyhimizedir. Çoğu hacker herhangi bir program kullanmadan dahi parolalarımızı tahmin edebilmektedir. Bunu engellemek için ise tahmin edilmesi zor, uzun ve bol karakter çeşitli bir parola seçmeliyiz. Bunun önemini ise bu makalemizde göreceksiniz.

F-Secure Şirketi Hacker'ların En Çok Denediği Şifreleri Açıkladı!

F-Secure adlı siber güvenlik şirketinin yaptığı araştırmada, hackerlara tabiri doğru ise yem atarak yani sahte sunucular oluşturarak deneme yaptılar. Bunlara ise ‘Honeypot‘ adını verdiler. İşte aralarında tanıdığımız bir isiminde bulunduğu hackerların en çok denediği şifreler ; admin, 12345, default, vizxv, default, 1001chin, sh, password taZz@23495859 ve ülkemizde çoğumuzun kullandığı ttnet yer almaktadır.

F-Secure siber güvenlik şirketi, ortaya çıkan şifrelerle birlikte en çok hangi ülkeden saldırı alındığını da gösteren bir grafik paylaştı.

Grafikteki verilere göre sunuculara en çok saldırı yapan ülke Amerika Birleşik Devletleri iken ikinci sırada Çin ve üçüncü sırada Rusya yer aldı. Bununla birlikte birçok hackerın saldırı esnasında kimliğini gizlemek ve saklamak için proxy kullandığı ortaya çıktı. Verileri gördüğünüz üzere basit parola ve şifre kulanmanın zararları ortada.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu