Tiktok Takipçi Satın Al

Ev İnternetini Hızlandırmak İçin Ücretsiz ve Basit Yöntemler

Mevcut COVID-19 pandemik ve sosyal mesafe kuralları nedeniyle evden çalışan insanlarda yaşanan büyük artışla birlikte, geniş bant altyapısında yük hızla arttı.

Ev interneti hızlandırma, interneti ücretsiz hızlandırma yollarını sizlere sunuyoruz. Wi-Fi ve geniş bant performansınızı en üst düzeye çıkarmak ve optimize etmek için bazı ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Çoğunlukla ücretsiz olan bu yöntemleri sizlerde kendi WiFi ağınız için uygulayabilirsiniz.


Böylece daha kaliteli video konferanslar, yavaşlamayan işlerinizi halledebilirsiniz, ping sorunu olmadan oyunlarınızı oynayabilir ve mutlu saatler ile işinizi daha hızlı ve verimli bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca bu ipuçları, bu karantina sırasında da kesinti süresine ihtiyaç duyduğunuzda çevrimiçi oyun performansınıza yardımcı olmalıdır.

Modem veya router cihazınızın yazılım güncellemesini yapın

Yeni güncellemeler genellikle ek özellikler ekler, güvenliği veya kararlılığı artırır ve aynı orantıda performansı artırır. Tıpkı kararlılığı, uyumluluğu ve performansı artırmak için anakartınızı veya ekran kartının yazılımını güncel tutmak istediğiniz gibi, yönlendiriciniz söz konusu olduğunda özellikle de önemli güvenlik güncellemeleri paketin bir parçası olduğunda dikkatli olmak iyi bir fikirdir.

ASUS’un en son ürün yazılımı güncellemeleri, örneğin, Zoom ve Skype gibi video konferans uygulamalarından ve Kahn Academy gibi eğitim araçları için paketlere öncelik vermek üzere bazı yönlendiricilerindeki Uyarlanabilir QoS’yi ayarlayabilirsiniz.

Ev İnternetini Hızlandırmak İçin Ücretsiz ve Basit Yöntemler

Bu kapsamlı bir liste olmasa da, piyasadaki en popüler yönlendiricilerden bazıları için ürün yazılımı güncellemelerini indirebileceğiniz bağlantılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Modeminizi merkezi bir yere yerleştirin

Mümkünse, yönlendiricinizi evinizde merkezi bir konuma yerleştirmek en iyisi olabilir. Sinyale müdahale edebilecek herhangi bir büyük metal nesneden uzağa mümkün olduğunca açık bir alana taşıyabilirsiniz. Ayrıca, benzer radyo frekansları yayınlayan ve parazite neden olan kablosuz telefonlar veya mikrodalga fırınlar gibi diğer cihazlardan uzak tutun.

5GHz bantından yararlanın

5GHz Wi-Fi 2.4GHz’den çok daha hızlı. Çoğu akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar vb. 5GHz bandında çalışabilir. 5GHz, 2.4GHz banttan daha fazla bant genişliği sağlayabilir.

Ayrıca, birçok akıllı ev cihazının (yani akıllı fişler, akıllı switchler, vb.) 2.4GHz bandında daha fazla menzil sağlamak için çalıştığını ve küçük, pille çalışan cihazlarda daha fazla güç verimliliği sağlandığını belirtmeliyiz.

Bu nedenle, 5GHz’de çalışmak tercih edilirken, belirli cihaz türleri söz konusu olduğunda bir seçeneğiniz olmayabilir. Ayrıca, farklı WiFi bantlarının kullanabileceği kablosuz bant genişliği paylaşılmadığından, kritik olmayan cihazları bir WiFi bandına yerleştirmek ve PC’niz ve akıllı telefonlarınız için daha yüksek performanslı bandı kaydetmek isteyebilirsiniz.

Ev İnternetini Hızlandırmak İçin Ücretsiz ve Basit Yöntemler

Daha hızlı DNS sunucuları kullanın

Yönlendiricinizde (veya NIC’nizin özelliklerinde) hangi DNS sunucularını kullanacağınızı belirtmezseniz, olasılıklar ISS’niz tarafından otomatik olarak belirlenen DNS sunucularını kullanmanızdır. Bölgenizdeki çok sayıda kullanıcı muhtemelen aynı şeyi yapıyor ve bu da onlara önemli bir yük getiriyor. İdeal olarak, ağınız için mevcut olan en hızlı DNS sunucularını kullanmak istersiniz.

Daha hızlı bir alan adı sistemine geçmek internet üzerinde gezinirken sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlayacağı gibi düşük gecikmesiyle de ağın tepkiselliğine katkı sağlayacaktır.

Ev İnternetini Hızlandırmak İçin Ücretsiz ve Basit Yöntemler

Bu, bant genişliğini artırmaz, ancak göz atma sırasında gecikmeyi azaltır ve yanıt verme hızını artırır. Buna ek olarak, uğraşmak istemiyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç hızlı popüler, genel DNS sunucusu aşağıda listelenmiştir. Cloudflare ve Google Public DNS çoğunlukla performans artışı sağlayacaktır;

Google Public DNS

  • Birincil: 8.8.8.8
  • İkincil: 8.8.4.4

Cloudflare DNS

  • Birincil: 1.1.1.1
  • İkincil: 1.0.0.1

Kablosuz ağ bandınızı kontrol edin

Çoğu kullanıcı yönlendiricilerini takar, ilk kurulum sihirbazını çalıştırır, yüklemeyi tamamen göz önünde bulundurur ve performans için ayarlayamaz. Bu genellikle aynı alanda aynı kablosuz kanalları kullanan birçok yönlendiriciyle sonuçlanır ve bu da parazite neden olur ve performansa zarar verir.

Bölgenizi taramak ve bölgedeki en az sıkışık Wi-Fi kanallarının hangileri olduğunu belirlemek için ücretsiz bir Kablosuz analiz aracı kullanın. Yardımcı programların çoğu kanallara bir sıralama verecektir, bu nedenle hangilerinin kullanılacağını belirlemek kolaydır. Aşağıda PC’ler ve akıllı telefonlar için bazı popüler seçenekler bulunmaktadır. 

Ev İnternetini Hızlandırmak İçin Ücretsiz ve Basit Yöntemler

Yukarıda belirttiğimiz araçlardan durumu gözlemleyerek modem/router’ınızda en az kullanılan banda geçiş yapmanız eğer kablosuz bağlantıda yavaşlık ya da kopma gibi şikayetleriniz varsa çözümünüz olabilir.

Wi-Fi alıcınızın sürücülerini güncelleyin

Aynı nedenlerle, GPU sürücülerimizi sık sık güncelliyoruz, en son Wi-Fi sürücüleri genellikle kararlılığı, uyumluluğu ve performansı geliştirir. Çoğunlukla, Windows tabanlı bir sistem kullanıyorsanız (veya sürücüler doğrudan üreticinin web sitesinden indirilebilir), Windows Update aracılığıyla sizin için otomatik olarak halledilebilir. MacOS sistemleri için, Apple donanım ve yazılımı üzerinde sıkı kontrol sahibi olduğundan, sürücü güncellemeleri genellikle büyük işletim sistemi güncellemeleri veya aradaki ek güncellemeler aracılığıyla otomatik olarak halledilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu