Tiktok Takipçi Satın Al

Ethernet Kablosu Nasıl Seçilir

Kablosuz internet son yıllarda internete bağlanmak isteyen birçok kullanıcının ilk tercihi konumunda. Fakat interneti çok yüksek hızda ve daha stabil şekilde kullanmak istiyorsanız kablolu bağlantılı ilk tercihiniz olmalı. Zira, kablo ile aktarılan internet kablosuz internet bağlantısına yani Wi-Fi bağlantılarına göre her zaman daha hızlı bir bağlantı sunacaktır. Fakat, bağlantıyı sağlayacak kablonun niteliği gerçekten hızlı ve stabil bir internet bağlantısına ulaşma konusunda büyük önem taşır. Bu yazıda, yüksek internet hızına ulaşmanızı sağlayacak bir ethernet kablosu nasıl seçilir göreceksiniz.

Ethernet Kablosu Tipleri

Ethernet Kablosu Nasıl Seçilir


Aynı kablosuz internet teknolojisi gibi, kablolu internet bağlantısı da teknolojinin gelişimiyle birlikte her geçen gün daha başaırlı hale geliyor. Bu yüzden kablo tipleri de artık farklılık gösteriyor.  İnternet kablolarını isimlendirmek için genelde bir kısaltma ve yanında da numara kullanılır. Kablolar CAT olarak isimlendirilir.

Popüler ethernet kabloları arasında

  • CAT5E
  • CAT6
  • CAT7

Bu kabloların her biri farklı yıllarda üretilmiş teknolojilerdir. Kablo seçiminden önce ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve ona göre seçim yapabilirsiniz. Türk Telekom ve diğer birçok internet servis sağlayıcısının sunduğu kablolu internet hizmetlerine bu kablolar ile bağlanabilirsiniz.

En İyi Ethernet Kablosu Hangisidir?

Ethernet Kablosu Nasıl Seçilir

En iyi ethernet kablosunun hangisi olduğu konusunda bir fikir birliğine varmak çok da kolay değildir. Çünkü sizin internetten ne beklediğinize göre bu sorunun cevabı değişebilir. Örneğin, en önemli faktör sizin için hız ise CAT7 olarak adlandırılan ethernet kablosounu seçmeniz doğru bir tercih olabilir. Zira CAT7 kablo 750 MHZ değerine kadar bir bağlantı sağlar. Bu da daha hızlı bir internet anlamına gelmektedir. CAT7 kablolar ile maksimum 10.000 MBPS değerinde bir bağlantı hızına sahip olmanız mümkündür.

Fakat bu yüksek hızda interneti sağlamak için de CAT7 kabloları daha sert ve kalın bir yapıdadır. Eğer evinizde çok kalın internet kabloları görmek istemiyorsanız, hızdan çok bu kriteri önemseyerek CAT5 kabloyu seçebilirsiniz. CAT5 türündeki kablolar daha ince bir yapıya sahiptir.  Seçiminizi yaptıktan sonra hız testi ile internet hızınızı tam olarak ölçebilirsiniz.

Ethernet Kablosu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hangi kablo türünün sizin için doğru olduğuna karar vermiş ve artık satın alma işlemine geçmek üzereyseniz sizin için faydalı olacak birkaç farklı tavsiyeden daha bahsedebiliriiz. İlk olarak, kablonun tipi ve kalınlığının yanında uzunluğunun da internet hızınız üzerinde etkili olacağını belirtmek gerekir. Özellikle oyun oynarken görüntülerin size rakiplerinizden daha geç gelmesine neden olan ve Ping olarak adlandırılan durumundan kaçınmak için modem ile bilgisayarınız arasındaki kablonun mümkün olduğunca kısa olması gerekir. Bu yüzden, kaliteli bir kablo seçtikten sonra, bilgisayarınızı modeminize mümkün olduğunca yakın kurmanızı tavsiye ederiz.

Bir başka konu da kabloyu nereden aldığınızdır. Ethernet kablosunun internet hızına etkisi bu kadar yüksekken, böyle bir aracı mutlaka güvenilir bir yerden almanız gerekir. Birçok elektrikçide günümüzde ethernet kablosu bulmak mümkündür ve bazıları çok ucuz fiyatlara satın alınabilmektedir. Gereğinden fazla ucuz bir kabloya şüphe ile yaklaşmakta fayda var. Çünkü bu tip kablolar genelde sahte veya taklit ürünlerdir. Beklediğiniz bağlantı kalitesini size sağlamayabilir ve bu durum da verdiğiniz paranın boşa gitmesine neden olur. Bu nedenle güvendiğiniz bir adresten kabloyu satın almanız önemlidir.

Tercih ettiğiniz internet altyapısı ve internet sağlayıcı da hız üzerinde etkilidir. Yüksek hız sağlamayan, sıkça kesilen veya donan bir internet kullanıyorsanız sadece iyi bir kablo seçerek internet hızınızı ya da bağlantı kalitenizi artıramazsınız. Bu nedenle önce iyi bir bağlantı, sonra da o bağlantıyı sağlayacak bir kablo seçmek en iyi tercih olacaktır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu