Tiktok Takipçi Satın Al

Enzim USP15, Farklı Kanser Tedavisinde Kullanılabilir

George Washington Üniversitesi Kanser Merkezi’nden bilim insanları USP 15 enziminin meme ve pankreas kanserinin yeni tedavileri için kullanılabileceğini buldu. Nature Communications dergisinde yayınlandı.

“Bu çalışma sayesinde USP15 enziminin meme kanserinde genom stabilitesini yönettiği ve tümörü yok etmede eşsiz tedavilerin habercisi olduğunu doğruladık,” araştırmanın yazarı GW Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Huadong Pei. ”


Yapılan sürekli araştırma ve devam eden çalışmalar sayesinde, USP 15’in kanserde aldığı rol ve gelecekteki terapilere dair geniş çaplı bilgi edinildi. Kanser Genom Atlası’na göre meme kanserinde % 16 ve pankreas kanserinde % 5 kadar, USP 15 enziminin silinmesine işaret ediyor. Araştırmalar kanserle ilişkilendirilen USP15 mutasyonlarının , kanser hücrelerinde poli ADP riboz polimeraz inhibitör(PARP) duyarlılığını arttırdığını gösteriyor.

PARP inhibitörleri, farklı amaçlar için geliştirilen yeni farmakolojik bir inhibitör sınıfı ve kısaca kanser tedavisi için geliştirildi. BRCA mutasyonlu hastaların yönetimden büyük bir potansiyel kazandı. Pei ve araştırma akibi USP15 ‘in homolog gen oluşumu ve PARP inhibitörlerine ile kanser hücresi tepkisini regüle ettiğini buldu.

USP15 ubikitin zincirlerini kaldıran grupta olduğundan, genom stabilitesi açısından çok önemli bir proteindir. Pei ve ekibi USP15’inde USP4 enzimi gibi DNA onarımında rol aldığına inanıyor. Bu enzimde ekip tarafından 4 yıl önce keşfedilmişti.

“USP15 pankreas kanseri tedavileri için potansiyel biyoişaretçi olmasının yanında meme ve yumurtalık kanserleri içinde kullanılabilir,” diyor doktora öğrencisi Yihan Peng. Araştırmacılar bir sonraki araştırmada hastalardan alın doku örneklerinde USP15 enziminin radyokemoterapi tepkisini inceleyecekler. Ayrıca USP inhibitörlerini derinlemesine görüntüleyecekler.

Başlıklı araştırma “The Deubiquitylating Enzyme USP15 Regulates Homologous Recombination Repair and Cancer Cell Response to PARP Inhibitors,” Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Gercekbilim.com

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu