Tiktok Takipçi Satın Al

Endüstri 4.0’da MES ve MOM Rolü

MOM (Manufacturing Operations Management), üretim performansının devamlı olarak iş iyileştirilmesinin sağlayarak üretim sürecinin tam görünür olmasına yönelik bir çözümdür.


Sistem geliştirme amaçlı bir yapıdır. Endüstri 4.0’da MES ve MOM Rolü üretim alanının dijital hale gelmesi, üretim performansından optimize edilerek verimliliği, esneklik ve pazara çıkış tarihi gibi faktörlerin doğrudan etkilemektedir. Piyasada ani hareketler ve farklılıklar yaşandığında daha hızlı karşılık vermeyi sağlar.

MOM Uygulama Alanı

MOM yazılımı, birden fazla üretim işleminin kontrolü ve yönetimini sağlamaktadır. MOM Uygulama Alanı Asıl amacı dijital fabrika gibi sistemleri tek bir kaynak üzerinden yönetmektir. MOM yazılımı özellikleri şunlardır;

  • Gelişmiş Planlama ve Programlama
  • İnsan Makine Ara Birimi
  • Varlık Yönetimi
  • Uyum Yönetimi
  • İmalat Yürütme Sistemi
  • Performans Analizi
  • Üretim Yönetimi
  • Kalite Yönetimi
  • Ar-Ge Yönetimi

Endüstri 4.0'da MES ve MOM Rolü

MES

MES üretim uygulama sistemi demektir. Fabrika seviyesindeki tesislerde yönetim ve izleme sürecini kontrolünü sağlamaktadır. Oldukça kısa bir süre içerisinde üretim bilgilerini tamamının robotlardan, monitör ekranlarından ve işçilerden gerçek zamanlı alınmasını sağlar. Bu sistemin asıl amacı MES/MOM verimliliği artırarak ve ürün üretim sürecinin kısaltmaktır.

MES / MOM’un Ana İşlevi

Üretim süreci yönetimini sağlayan bu üretim uygulama sistemleri, birbirlerini destekleyen bazı fonksiyonlar içermektedir.  MES / MOM’un Ana İşlevi MES, temel bir MOM platformu olmakla birlikte, çoğu zaman uygulama ve üretim uyumluluğu kalitesini inceler.

Üretim Yönetimi ve Faydaları

Endüstri 4.0'da MES ve MOM Rolü

Üretim yönetimi ve faydaları oldukça fazladır. Üretim yönetiminden faydalanarak sistemde yer alan malzemeler, insan kaynakları ve takım tezgahı kaynaklarının en ideal şekilde değerlendirilmesi ve üretilecek ürünün daha düşük maliyetle ve istenilen zamanda üretilmesini sağlamaktadır. Bunların dışında malların ve kaynakların verimliliğinin en iyi şekilde kullanılmasını raporlar ve mevcut olanaklar dahilinde gerekli iyileştirmelerin yapılmasını sağlar. Böylece daha verimli bir şekilde kaynakların kullanılması ve daha kolay bir şekilde çözüm odaklı çalışma sağlamış.

Mas Plus olarak, diğer taraftan bu sistemlerden ve yapıdan faydalanarak  tüketicilerin taleplerine ve isteklerine göre mal ve hizmetlerin üretimini sağlayacak analizlerin yapılmasını gerçekleştirmekteyiz. Aynı zamanda ürün üretimi sırasında kullanılacak makine ve ekipmanların nasıl kullanılması gerektiğini de belirlerken yine bu sistemler en büyük yardımcımız olmaktadır. Planlamaya uygun bir şekilde stok kontrolü ve kalite kontrolünü sağlamayı da bu şekilde sağlamaktayız.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu