Tiktok Takipçi Satın Al

Ekran Kartı LHR Nedir? (Lite Hash Rate)

LHR teknolojisi NVIDIA’nın sunmuş olduğu bir ekran kartı özelliğidir. Peki bu Ekran Kartı LHR özelliği nedir? Bu özellik sayesinde ekran kartınızın kazım gücünü kısıtlayabilirsiniz.

NVIDIA bu özelliğini duyurarak ekran kartlarını sadece oyunlarda ve oyuncular için üretime sunduğunu bizlere belirtmiştir.


LHR özelliği sadece NVIDIA ekran kartlarında bulunmaktadır. Bu denli oyuncuların işine gelen bu özelliği peki NVIDIA neden yayınladı?

Çok basit bir tabirle anlatmak gerekirse, madencilik yapmak amacıyla satışta olan bütün ekran kartlarını oyun ile uzaktan veya yakından alakası bile olmayan binlerce insan satın almaktadır.

Elbette ekran kartlarını her firma satmak amaçlı kullanılma sunmuştur lakin bu ve benzeri durumlar piyasada krize yol açmaktadır. İşte genel olarak amaçlanan durumda budur. Ekran kartı krizini tamamen ortadan kaldırmaktır.

NVIDIA Lite Hash Rate (LHR) GPU Nedir?

LHR nedir? Nvidia LHR grafik kartları, Ethereum (ETH) kripto para madenciliği için kullanıldıklarını algılar ve otomatik olarak “karma oranını” yarıya düşürür.

LHR özellikli ekran kartları, şimdi daha düşük hash oranına göre daha yüksek güç çekişleri nedeniyle potansiyel madencilik satın alımları için daha az karlı hale getirir. Buradaki fikir, LHR GPU’ları madenciler için karlı değilse, bunun yerine oyuncular tarafından satın alınacak olmasıdır.

Hash oranı esasen bir blok zinciri ağının gücünün ve ayrıca güvenliğinin bir ölçüsüdür. Hash oranının, GPU’ların kripto para madenciliği yapabilme hızı üzerinde de etkisi vardır. Bu nedenle, bir madenci için daha yüksek bir hash oranı her zaman arzu edilir.

NVIDIA’nın yeni LHR GPU’larının hash oranları yarıya indi, bu nedenle madenciler için eskisi kadar çekici değiller. Buna ek olarak, GPU’lar yaklaşık olarak aynı miktarda elektrik tüketecek ve bu da onları madenciler için daha az çekici hale getirecektir. Örnek olarak, RTX 3060 Ti, yeni LHR GPU’larda şimdi 30MH/s olarak sabitlenmiş olan lansman sırasında yaklaşık 60MH/sn’lik bir hash hızına sahipti.

Ekran Kartı LHR Nedir? (Lite Hash Rate)

Ekran Kartı LHR Kapatma

Son günlerde gündemi sıklıkla meşgul eden LHR kapatma olayının ne anlam ifade ettiği ve LHR’ı farklı amaçlarla nasıl kullanabileceğiniz hakkında konuşalım.

T-Rex Miner adlı bir bilgisayar yazılımı ekran kartınızın LHR özelliğini kapatmaya yarıyor. Bu özelliğinin yanı sıra bu uygulama ekran kartınızın kazım gücünü orantısız bir biçimde bölmenize de olanak sağlıyor. Örnek vermemiz gerekirse ekran kartınızın kazım gücünü %40’ını bitcoin’e %60’ını ehterium gibi alt coinlerde kullanabilirsiniz.

Ekran Kartı Nedir?

Ekran kartı bilgisayarınız ile monitörünüz arasında bir köprüdür. Temel mantığı grafik tabanlı verileri ekran kartında işleyip ardından ekrana yansıtmaktır. Ekran kartınızın marka ve modeline göre çözünürlük seviyesi yüksek olan görüntülerin işlenmesinde önemli bir rol oynar.

Ekran kartınız aynı anda bütün bu işlemleri yaparken bilgisayarınızı yavaşlatmaması lazımdır. Bu yüzden ekran kartı alırken bu konu üzerinde oldukça fazla düşünmeniz gerekmektedir. Grafiker, video editörü veya oyuncu iseniz ekran kartınızın düşük özelliklere sahip olması sizler için büyük bir dezavantajdır.

Teknolojinin hızla büyümesiyle beraber her geçen gün kullandığımız uygulamalara, oynadığımız oyunlara hatta işletim sistemlerimize güncelleme gelmektedir. Sizlere bu yazımızda rehber özelliği taşıyan birkaç önemli bilgiden bahsettik. Bu tarz faydalı ve bilgi oldu içeriklerin devamını gelmesini istiyorsanız internet sitemizi aktif olarak ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ekran kartı modeli öğrenme içeriğimize göz atarak hangi kartı kullandığınızı ve özelliklerine göz atabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu