Tiktok Takipçi Satın Al

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarımızda bulunan donanımlardan biri olan ekran kartı nasıl güncellenir? bu sorunun cevabının bu rehberimizde cevaplayacağız. Ekran kart güncelleme nasıl yapılmaktadır?

Ekran kartı bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Ekran kartları günümüzde çok kullanılan bir bilgisayar donanımıdır. Bunun sebebleri ise oyunlar, render programları veya bilgisayarda görüntünün monitöre yansıtılmasını yani görüntü vermesini sağlamasıdır. Bu rehberimizde ekran kartı nasıl güncellenir sorusunun yanıtını veriyoruz.


Ekran kartı güncelleme farklı amaçlarla bilgisayar kullanan her insanı son derece yakından ilgilendiren ve bilinmesi gereken önemli bir teknik konudur. Ekran kartı temel işlev olarak ise bilgisayarlarda yer alan bilgileri ve benzer her şeyi sahip olduğu teknoloji sayesinde PC ekranına görüntü formatında getiren bir üründür.

Ekran kartları temel bilgisayar birleşenleri içinde yer alan ve oldukça önemli bir işlevi olan parçalardır. Bu önemli unsurun ise gelişen teknolojik yeniliklere göre uyarlanması, yenileştirilmesi, iyileştirilmesi gerekmektedir.

Bu güncellemeler en fazla özellikle performans konuları içinde son derece önemli eylemler arasındadır. İsteyen her kişi ise kolay ve kısa süreleri alacak birkaç işlem ile ekran kartı güncelleme yapabilir ve ekran kartını en güncel formuna kavuşturabilir.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?

Ekran Kartı Güncellemesi

Sahip olunan bilgisayarda yer alan ekran kartların güncel olması bilgisayarın verimli ve yüksek performanslarda kullanılması için önemlidir. Bu doğrultuda ekran kartı güncellemesi için yapılması gereken işlemler ise bir iki aşamada tamamlanabilecek işlem ve eylemlerden oluşmaktadır. Bilgisayar kullanıcıları şu adımları izleyerek ekran kartı güncelleme işlemlerini yapabilirler.

İlk önce Bilgisayarım açılır ardından Yönet kısmı seçilir ve oradan Aygıt Yöneticisi bölümü seçilir. Aygıt Yöneticisi içinde yer alan sekmeler içinden de Görüntü Bağdaştırıcısı menüsü açılır. Devamında ise mevcut olarak kullanılan ekran kartı marka ve modeli seçilir. Son olarak da Sürücü Yazılımını Güncelleştir üzerine tıklanır.

Ekran kartı güncellemesi yapmak için öncelikli olarak izlenmesi gereken farklı adımları içeren bir yolu takip etmek gerekmektedir. Ekran kartı bilgisayarın aslında özellikle kullanımı açısından en önemli ve olmazsa olmaz unsurlarından biridir. Bilgisayarlar içlerinde bütün işlemleri mekanik dilde yani bilgisayar dilinde yaparlar.

Bu dil insanların özel olarak uzmanlaşmadan anlamayacakları bir yapıdadır. Ekran kartı ise bütün bu işlemleri, birer görüntü haline dönüştürüp ekrana getiren bir araçtır. Yani ekran kartı olmadan bilgisayar insanlar için hiçbir anlam ve fayda ifade etmeyen bir makine haline dönüşecektir. Bu kapsamda farklı durumlarda ekran kartı güncelleme yapmak hem gerekli hem de başta performans açısından şart olan bir noktadır.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?

Güncelleme kavramı teknoloji dilinde yenilikleri eklemek, yeni bir hale getirmek ve iyileştirmek anlamlarında kullanılır. Kullanılan mevcut bir araç, yazılım ya da uygulamanın güncellenmesi ile hem mevcut hatalar giderilir hem de en yeni versiyona geçilmiş olur.

Ekran kartı güncellemesi içinde bu durum geçerli ve çoğu durumda da ertelenmemesi gereken bir noktadır. Ekran kartı şu adımları izleyerek güncellenebilir.

Ana sayfa üzerinden ya da başlat menüsü içinden bilgisayarım menüsü üzerinde sağ tık yapılır Açılan bu menü içinde ise yönet yazan seçenek seçilerek açılır. Ardından aygıt yöneticisi ve görüntü bağdaştırıcısı ayarları açılır ve o kısımda yer alan menüden kullanılan kartın modeli bulunarak seçilir. Sonrasında ise sürücü yazılımı otomatik güncelle yazan kısım seçilir ve işlemler başlatılır.

Ekran Kartı Güncelleme Adımları

Ekran kartını güncellemek için ilk önce yapmamız gereken en önemli nokta ekran kartımızı öğrenmektir. Ekran kartımızı öğrenmek için:

1. Başlat ❱ Çalıştır ❱ Dxdiag yazıp ve Enter tuşuna basıyoruz.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?


2. Sonra ise Ekran kısmına tıklıyoruz.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?


3. Ekran kısmında  Aygıt bölümünde yazan bilgiler sizin bilgisayarınızda takılı olan ekran kartı modelini ve teknik özelliklerini verir.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?


Ekran kartımızı öğrendiğimize göre güncelleme işlemine başlayalım. Ekran kartını güncellemenin en güvenilinir yolu ekran kartımızın üreticisinin sitesinden indirmek  daha da etkilidir çünkü ekran kartlarına güncelleme geldiğinde kendi otomatik indirir ve hep güncel kullanmış olursunuz.

Örneğimizle daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz varsayalım ki elimizde GeForce GTX 1050 var ve ekran kartını güncellemek istiyorsunuz yapmanız gereken:

1. www.nvidia.com.tr/drivers siteye giriyoruz. Manuel arama kısmına gelip ekran kartımızı seçip aramaya başlaya tıklıyoruz ve ekran kartı driverını güncellemek için programı indirmemiz gerekiyor.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?


2.Kabul et ve yükle diyerek indirme başlıyor.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?


3.İndirdiğimizi varsayarak programı kuruyoruz.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?


4.Programı kurduktan sonra hesap açmamız gerekiyor. Hesabımızı Facebook veya Google ile giriş yaparak açabiliriz.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?


5.Hesabımızı açtıkdan sonra indirme işlemi başlar.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?


6.İndirme işlemi bitti.Driverı kurma tam anlamıyla başlıyor kurarken ekranda gidip gelmeler meydana gelebiliyor. Endişelenecek bi durum  yok. Sabırlı bir şekilde beklediğimizde göreceğiz ki çok fazla sürmüyor.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?


7.Görüldüğü üzere ekran kartımız güncellendi. Yeni güncelleme geldiğinde program bize uyarı verecek ve isteğimiz zaman indirebileceğiz.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?

Ve ekran kart güncelleme işlemi tamamlandı…

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır? Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu