Tiktok Takipçi Satın Al

Ebola Aşısı İlk Kez ABD’de Onaylandı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) önce bir Ebola aşısını onayladı. Departman, “salgınları önlemek ve virüsün yayılmasını durdurmak için aşılamanın gerekli olduğunu” kaydetti.

Aşı testleri, antikorlara reaksiyonun diğer ülkelerde gözlenen reaksiyonla çakıştığı Kanada, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilmiştir.


Yan etkiler arasında enjeksiyon bölgesinde ağrı, şişme ve kızarıklığın yanı sıra baş ağrısı, ateş, eklem ve kas ağrısı ve yorgunluk vardı.

Bilim adamları, bunun virüsün gelecekteki salgınlarını önlemeye yardımcı olacağını da sözlerine ekledi. Ebola‘nın Kongo’daki yayılması nedeniyle 2 binden fazla insan öldü ve 200 binden fazla insan aşı aldı. Gine’de bir salgın sırasında yapılan bir araştırma, ateş vakalarını önlemede %100 etkinlik göstermiştir.

Ebola Aşısı İlk Kez ABD'de Onaylandı

Ebola Aşısı onaylandı

Ebola virüsü hastalığı, insanları ve belirli hayvan türlerini etkileyen akut bir viral enfeksiyondur. Salgın 2014 yılında Batı Afrika’da patladı ve en çok etkilenen üç ülke: Gine, Sierra Leone ve Liberya. Temmuz 2018’de yeni bir salgın ortaya çıktı.

Daha önce, Avrupa Komisyonu vermiş tedavi ve ateşin önlenmesi için bu aynı aşıyı kullanma izni. Yetkililer, bu hareketin üreticisi Merck’in Afrika ülkelerine aşı tedarikini basitleştirmesine izin vereceğinden emin.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu