TeknoDiot.com
 
 
Anasayfa » Bilim Haberleri » Dünyanın En Büyük T.Rex’i Rapor Edildi

Dünyanın En Büyük T.Rex’i Rapor Edildi

Dünyanın En Büyük T.Rex’i Rapor Edildi

Alberta Üniversitesi’nden paleontologlar bugüne kadar bulunmuş dünyanın en büyük Tiranozor rex’ ini( Tyrannosaurus rex ) rapor etti. Scotty takma isimli dinozor 13 metre uzunluğunda bir devdi.

Normal bir arabanın 4 mt civarında olduğunu düşünürseniz, bu dinozor neredeyse otobüs büyüklüğünde bir devdi.

“Bu T.rexlerin en irisiydi. Normalde Tiranozorlar arasında boyut farkları var. Bazıları daha ince yapılıyken, bazıları daha sağlam duruyor, “diyor Biyoloji Bilimleri bölümünde doktora sonrası öğrenci Scott Persons. Scotty’nin ayakları,kalçaları ve hatta omuzları bile diğer T.rexlere göre çokiri.

Gerçekten de , Scotty kutlama yapılacak kadar büyük bir dinozor . Ayak kemiklerinde yapılan analize göre, yaşarken 8800 kg ağırlığıyla diğer etçil dinozorlardan çok daha büyük. Bu da Scotty’yi oldukça büyük proje haline getiriyor.

İskelet ilk olarak 1991’de keşfedildiğinde Alberta Prof. Phil Currie çağrılmıştı. Fakat kemikleri saran kumtaşı nedeniyle kemiklerin çıkarılması 10 yıldan fazla sürdü. Bugün artık Scotty’nin üstünde tümüyle çalışılabiliyor.

Aynı Scotty bilinen eski T.rex. Her ne kadar Tiranozorlar çabuk büyüyor ama genç ölüyor. Bu T.rex’in 30 yaşlarının başında öldüğü düşünülüyor.

” Fakat tiranozor standartları açısından düşünürsek, bu gerçekten uzun hayat. Ayrıca bu çok vahşi bir dinozor. İskelet patolojisi açısından kemik kayıtları büyük yaralara işaret ediyor,” diyor Persons.

Scotty’nin yaraları arasında kırılmış kaburgalar,enfekte çene ve muhtemelen diğer bir T.rex tarafından ısırılmış bir kuyruk.. yani savaş yaralarına…

“Her daim daha büyük keşiflerin yapılabileceğini düşünüyorum. Fakat bugünü ele alırsak, bu tiranozorun özelliği onu bilim dünyasında biline en büyük kara yırtıcısı yapıyor,” diyor Persons.

Mayıs 2019’da Royal Saskatchewan Müzesi’nde Scotty için yeni bir fuar düzenlenecek.

Kaynak: Gercekbilim.com

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Aylık 4.500 Lira Bursla Doktora Öğrencisi Alınacak

Buğra Noyan

İşte Koronavirüs Kaygısıyla Baş Etmenin İpuçları

Buğra Noyan

Silikon Plaka Üzerinde Yürüyen Milyonlarca Robot Oluşturuldu

Uğur Aydemir

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.