Tiktok Takipçi Satın Al

COVID-19, Kalp ve Tansiyon Hastalarında Daha Yüksek Yüzdeli Ölümlere Sebep Oluyor

Covid-19 kalp hastaları üzerindeki etkileri araştırılamaya başlandı. Araştırmacılar COVID-19’un ölümlerini incelerken, kalp hastalarını özellikle savunmasız görünüyor.

Ölüm sayısının Çin’deki ölümleri geride bıraktığı İtalya’da, halk sağlığı yetkilileri 17 Mart’ta ölen 355 kişinin yüzde 76’sında hipertansiyon ve yüzde 33’ünde kalp hastalığı olduğunu bildirdi ve Çin’de onaylanmış 44.000’den fazla COVID-19 vakası için ölüm oranı, kardiyovasküler hastalığı olanlar için en yüksek düzeyde olduğunu bu vakaların %10.5, diğer hastalıklara sahip olanların ise ölüm oranı ise %2.3 değerinde olduğu belirlenmiştir.


SARS, MERS, COVİD-19 salgınlarının kaynağı olan Koronavirüs bir hücreye saldırması ve istila edebilmesi için hücrenin enzimine tutunmaya ihtiyaç duyuyor. Koronavirüse hücre kapısını açan “kilit” işlevi gördüğü, tutunduğu enzim ise anjiyotensin dönüştürücü 2 enzimi yani ACE-2 enzimi.

Kalp hastaları üzerinde araştırmalar başlamış durumda

Bu enzim akciğerlerin üzerinde bulunur ve solunum sırasında görev alır. Bilindiği üzere Koronavirüs solunum semptomlarını bu hücrelere anahtar-kilit uyumuyla bağlanır ve hastalığın seyri sırasında solunum semptomları ortaya çıkarır.ACE-2 enzimi vücudumuzda yalnızda bu görevde kullanılmaz aynı zamanda güçlü bir damar büzücüdür, ayrıca ACE2 kalp kası hücreleri ve kan damarlarını hizalayan hücreler üzerindedir.

COVID-19, Kalp ve Tansiyon Hastalarında Daha Yüksek Yüzdeli Ölümlere Sebep Oluyor

İlgili Makaleler

Koronavirüsün ACE-2 enzimi üzerindeki bu uyumu göz önüne alındığında günümüzde görülen COVID-19’un doğrudan kalbe zarar verebileceği düşünülüyor.

ACE-2 enzim proteini kan basıncını, kardiyovasküler ve böbrek fonksiyonunu düzenleyen renin anjiyotensin aldosteron sistemi adı verilen geniş bir hormon sisteminin bir parçasıdır. Bu hormon sisteminin böbrek yetmezlikleri bulunan, kalp krizi geçirmiş ya da kalp krizi şüphesi bulunan hastalarda düzenlenmesi için kan basıncını düşürmek amacıyla ACE-2 içeren ilaçlar sıklıkla kullanılmaktadır.

Daha fazla araştırma gerektiriyor

Hayvanlarda bu ilaçların kullanımının kalpteki hücreler üzerinde daha fazla ACE2 proteinine yol açabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Ancak bunu insanlarda gösteren çalışmalar veya COVID-19 bağlamında çalışmalar yapılmamıştır. Ayrıca şiddetli COVID-19 olan veya enfeksiyondan ölen hastaların aldığı ilaç türlerini açıklayan raporlar da yoktur.

Daha fazla araştırma yapılıncaya kadar, Amerikan Kardiyoloji Koleji, Amerikan Kalp Derneği ve Amerika Kalp Yetersizliği Derneği, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık veya kalp yetmezliği olan insanlara bu ilaçları almaya devam etmelerini tavsiye ediyor.

COVID-19, Kalp ve Tansiyon Hastalarında Daha Yüksek Yüzdeli Ölümlere Sebep Oluyor

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu