Tiktok Takipçi Satın Al

Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler

Google Chrome 86 sürümü kullanıcılar için yayınlandı. Peki Chrome 86 sürümünün getirdiği yenilikler neler?

Chrome 86, Google’ın sunduğu bir başka sağlam yükseltmedir. Her zamanki gibi yapılan iyileştirmelerin yanı sıra, Google Chrome 86 savunmasız parolaları hızla değiştirmenize yardımcı olur ve sizi arka planda CPU kaynaklarınızı (ve pil gücünü) boşa harcayan web sitelerinden korur.

Google, 6 Ekim 2020’de kademeli olarak Chrome 86’yı yayınlamayı planlıyor. Chrome, güncellemeyi otomatik olarak yükleyecek veya sizden yüklemenizi isteyecektir. Beklemek istemiyorsanız Menü> Yardım> Google Chrome Hakkında’yı tıklayarak güncellemeyi kontrol edebilir ve yükleyebilirsiniz.

Google Chrome 86 Yenilikleri


Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler

Savunmasız Parolaları Daha Kolay Sıfırlayın

Google Chrome, şifrelerinizin tehlikede olup olmadığını kontrol edebilir ve sizi bu konuda uyarabilir. Chrome 86’dan başlayarak, artık Chrome’un şifre yöneticisinde, sızdırılan şifreleri değiştirmenize yardımcı olacak hızlı bir “Şifre Değiştir” düğmesi var. Sizi doğrudan web sitesinin şifre sıfırlama sayfasına götürecektir ve işlemden çok fazla iş çıkaracaktır.

Bu özellik yalnızca Apple tarafından Safari’de sunulan “şifreleri değiştirmek için iyi bilinen URL” biçimini destekleyen web siteleri için kullanılabilir. O zamandan beri birçok web sitesi bu özelliği benimsemiştir.

Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler

Arka Plan Sekmesi Daraltma

Başlangıçta Chrome 85’e dahil edilmesi planlanan Arka Plan Sekmesi Kısma, Chrome 86’da mevcuttur. Arka planda açık olan sekmeler, beş dakika veya daha uzun süre etkin olmadıklarında maksimum %1 CPU süresine kısılır.

Arka planda sekmelerin dakikada bir kez “uyanmasına” izin verilir. Bu özellik, aynı anda çok sayıda açık sekmeniz olduğunda performansı artıracağını umar. Google, açık sekmelerden CPU kullanımını sınırlamak için sürekli çalışmaktadır.

HTTPS Sayfalarında Güvenli Olmayan Formlar İçin Kullanıcıları Uyarın

Güvenli HTTPS şifrelemesi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak daha az güvenli HTTP içeriği internetteki güvenli sayfalarda görünmeye devam etmektedir. Güvenli olmayan bir siteye bilgi girmek üzereyken Chrome 86 sizi uyarmaya başlayacaktır .

Önceden, bir HTTPS sitesindeyken Chrome adres çubuğunuzda bir kilit simgesi görüntülüyordu. HTTP formları kullanan HTTPS siteleri kilit simgesini görüntülemiyordu, ancak Google bunun uyarıyı göstermenin net olmayan bir yolu olduğuna karar verdi. Chrome artık form alanlarının altında kırmızı metinle birlikte çok daha belirgin bir “Bu form güvenli değil” mesajı görüntüleyecektir.

Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler

Güvenli olmayan bir form gönderirseniz, “Göndermek üzere olduğunuz bilgiler güvende değil” konusunda sizi uyaran ve sizi geri dönmeye teşvik eden bir onay sayfası görürsünüz.

Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler

Geliştirilmiş Odak Vurgulama

Chrome’da klavye veya başka bir yardımcı teknolojiyle gezinen kişiler için odak göstergesi, sayfada gezinirken seçimleri görsel olarak vurgular. Odak göstergesi, neyi seçtiğinizi netleştirir. Chrome 86, bu konuda birkaç iyileştirme yapıyor.

Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler

İlk olarak, yeni bir CSS seçici, geliştiricilerin tarayıcı kullanıcılarıyla aynı odak göstergesi yöntemini seçmelerine olanak tanır. İkincisi, “Hızlı Odak Vurgu” adlı bir kullanıcı ayarıdır. Bu, sayfa CSS ile odak stillerini devre dışı bırakmış olsa bile görünen ikinci bir odak göstergesidir.

Chrome OS’de Tek Tip Simgeler

Chrome OS 86’da yapılacak küçük bir değişiklik, uygulama simgelerinin daha tek tip görünmesini sağlayacaktır. İster Android uygulamaları, Chrome uygulamaları veya Aşamalı Web Uygulamaları olsun, tüm uygulama simgeleri yuvarlak olacaktır.

Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler

Arka planı olmayan herhangi bir uygulama otomatik olarak yuvarlak beyaz bir simgeye yerleştirilecektir. Çoğu insan bu değişikliği fark etmeyecek, ancak işlerin daha tutarlı görünmesini sağlıyor. Aynı zamanda Google’ın Pixel telefonlarıyla uyumludur.

Android Yeni Bir Taşma Menüsü Getiriyor

Android’den bahsetmişken, Android için Chrome 86’da yeni bir taşma menüsüne kavuşuyor . İlk olarak, çoğunda bulunan tüm girişlerin simgeleri var, bu da onu daha görsel hale getiriyor. İkinci olarak, menü benzer seçenekler bir araya getirilerek dört bölüme ayrılmıştır.

Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler

Son olarak, menünün üst kısmında bulunan ve yalnızca simgelerle gösterilen kısayollar, onu diğer girişlerden ayıran koyu gri bir arka plana sahiptir. Tüm bu değişiklikler menüyü biraz daha güzel gösteriyor ve seçenekler daha net.

Geliştirici Öğeleri

Her yeni sürümde olduğu gibi, Chrome 86, geliştiricilerin ellerine geçmesi için bir dizi güzellik içerir. Çoğu zaman, gerçek değişikliklerin gerçekleştiği yer burasıdır. Google, Chromium blogundaki ve Web Developers blogundaki birçok özelliğin ana hatlarını çizdi . İşte bazı önemli noktalar:

  • WebHID API:  WebHID API, cihaz sürücülerinin eski ve yaygın olmayan insan arayüz cihazlarına (HID’ler) erişmesini mümkün kılar.
  • Pil Tasarrufu Meta Etiketi: Bir sitenin, pil ömründen tasarruf etmek ve CPU kullanımını optimize etmek için kullanıcının uygulaması için önlemler önermesine izin verir.
  • Yerel Dosya Sistemi API’si:  Geliştiriciler, IDE’ler, fotoğraf ve video düzenleyicileri, metin düzenleyicileri ve daha fazlası gibi kullanıcının yerel cihazındaki dosyalarla etkileşim kuran web uygulamaları oluşturabilir.

Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler Chrome 86 Sürümü Yayınlandı: İşte Yenilikler

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu