CERN LHC’de 2 Yeni Parçacık Bulundu!

CERN LHC’de 2 Yeni Parçacık Bulundu

Abone Ol 

CERN Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda tekrar yeni parçacıklar keşfedildi. LHCb(Büyük Hadron Çarpıştırıcısı incisi) n’de çalışan bilim insanları daha önce hiç gözlenmemiş iki yeni parçacık gözlendi. İki parçacık bulundu üçüncüsü ise geliyor.

CERN Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda tekrar yeni parçacıklar keşfedildi. LHCb(Büyük Hadron Çarpıştırıcısı incisi) n’de çalışan bilim insanları daha önce hiç gözlenmemiş iki yeni parçacık gözlendi. Ayrıca üçüncü bir parçacığın da kanıtlarına ulaşıldı.Bu iki yeni parçacık standart kuark modelinde tahmin edilen baryonlarla aynı aileden geliyor. Yani LHC parçacık hızlandırıcı deneylerinde kullanılan proton gibi kullanılan parçacıklardan…

Evrenin büyük kısmı protonlar ve nötronlar dahil olmak üzere baryonlardan oluşur.Bunlar kuark adı verilen temel parçacıklardır ve yukarı,aşağı,üst,alt,tılsım ve  acayip olarak türlere ayrılır.

Örnek verecek olursa; proton iki yukarı ve bir aşağı kuark içerirken, nötronlar bir yukarı ve iki aşağı kuark içerir. Fakat yeni keşfedilen bu parçacıklar biraz farklı bir içeriğe sahip.

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Σb(6097)+ ve Σb(6097) olarak adlandırılan bu kuarklar iki yukarı ve alt kuark;  iki aşağı kuark ve bir  alt kuark içeriyor.

CERN LHC’de 2 Yeni Parçacık Bulundu

Bu parçacıklar aşağı baryonlar olarak da biliniyor ve daha önce Fermilab’da gözlenen dört parçacıkla bağlantılıdır. Buna rağmen, bilim insanları ilk kez bu yüksek kütleli karşıt parçacıkları tespit etti, bu parçacıklar protondan 6 kez daha büyükler.

Peki, Üçüncü Parçacık Nereden Çıktı ?  

Araştırmacılar bu tuhaf birleşimin tetrakuark olabileceğini düşünüyorlar. Bu ekzotik türden bir mezon ve iki kuarka sahip. Tetrakuark ise 4 kuarktan oluşuyor, iki kuark ve iki antikuark ! Daha doğru olmak için bu gerekli. Bu parçacık adayına kanıt olarak, bulunan bu parçacık Zc–(4100)’dür. İki ağır tılsım kuarkı ve ağır B mezonunun bozunumu görüldü. Bir tespitin keşif olabilmesi için en az 5 kez standart sapma alınması gerekiyor. Yeni parçacık daha 3 kez standart sapma aldı.

Göz atın:   Toprağa Atılan Sigara İzmaritleri Bitkilerin Büyümesini Engelliyor!

TeknoDiot Bey

TeknoDiot Bey Diyeceksiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu