Tiktok Takipçi Satın Al

Capture Card Nedir, Ne İşe Yarar?

Capture Card nedir? İşte bu sorunun cevabını detaylıca sizlere burada aktarmış olacağız. Çoğunlukla yayıncıların kullandığı Capture Card ne işe yarar?


Twitch veya YouTube’da canlı video oyunu yayını yapmayı düşünüyorsanız, bir Capture kartına ihtiyacınız olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Hızlı yanıt kolaydır: Bir PC aracılığıyla PlayStation veya Xbox gibi bir konsoldan yayın için evet, yaparsınız. PC oyun yayını için, cevap genellikle hayır, ancak bazen evet.

Capture Card Nedir?

En temelde, bir Capture Card iki şey yapar: İşleme için bir PC’ye bir video yayını sağlar ve video sinyalinin aynı anda bir monitörde de izlenebilmesi için geçişi destekler.

Video yayını bir PC’ye gönderme işlemi önemlidir, çünkü birçok harici cihaz, bir cihazdan (bir konsol veya kamera gibi) gelen ham video yayını almak ve onu PC’nin işleyebileceği bir şeye dönüştürmek için bir aracıya ihtiyaç duyar.

Bilgisayar videoya sahip olduğunda, kodlanır ve bir dosyaya kaydedilebilir, internete canlı olarak yüklenebilir veya her ikisi birden yapılabilir. Bu arada geçiş, PC kaydı yaparken oyunu bir monitörde düzgün bir şekilde izlemeyi mümkün kılar.

Çoğu Capture Card iki temel form faktöründe gelir: USB aracılığıyla PC’ye takılan harici bir USB aygıtı veya dahili bir PCIe genişletme kartı. İkincisi için, masaüstü bilgisayarınızın anakartında uygun bir PCIe yuvasına ihtiyacınız olacak.

Capture Card Nedir, Ne İşe Yarar?

Temel kurulum, video sinyalinin konsoldan veya harici cihazdan HDMI aracılığıyla Capture kartına gönderilmesini içerir. Ardından, yakalama kartındaki bir HDMI çıkışı, sinyali ekrana gönderir. Harici kartlar için, PC’ye bir USB kablosu bağlanırken, PCIe üzerinden dahili bir yakalama kartının PC’ye zaten bir bağlantısı vardır.

Çoğu Capture Card cihazı, anında bir video yayını yayınlamak ve ardından bir PC’ye aktarmak için tasarlanmış olsa da, tüm dönüştürmeyi kendi başına yapabilen en az bir cihaz vardır.

Elgato 4K60S + ekli bir SD karta kayıt oyun yapabilen bir harici kutu, PC’ye gerek duymadan. Dezavantajı, bunun gibi bir cihazın yalnızca video kaydedebilmesidir. Canlı yayın yapmak için yine de bir PC’ye bağlanmanız gerekir.

Capture Card Ne İşe Yarar?

Harici bir cihaz kullanıyorsanız ve bir PC’de kayıt yapıyor veya yayın yapıyorsanız, Capture Card önemli bir araçtır. Bununla birlikte, doğrudan bir PC’den oyun yayını yapıyorsanız, bir Capture kartı gerekli değildir.

Bunun nedeni, kaynak yayının bilgisayarın kendisinden gelmesidir, dolayısıyla dönüştürme veya geçişe gerek yoktur. Bu durumda ihtiyacınız olan tek şey OBS, XSplit gibi yazılımlar veya AMD’nin Radeon Yazılımının veya Nvidia’nın GeForce Experience’ın yayın özellikleridir.

Ancak, DSLR gibi harici bir kamera (okuyun: web kamerası değil ) kullanıyorsanız, bu ham video kaynağının bilgisayarınızla etkili bir şekilde çalışması için büyük olasılıkla bir Capture kartına ihtiyacı vardır.

Bir Capture kartının PC için grafik yükünü azaltmaya yardımcı olabileceğini iddia eden bazı çevrimiçi argümanlar gördük, ancak durum böyle değil. Videoyu sıkıştırılmış bir dosyaya veya yayına dönüştüren tüm ağır işler hala PC’de oluyor.

Bir bilgisayar yayıncısıysanız ve yayın kalitenizin yetersiz olduğunu fark ederseniz, ikinci bir bilgisayar kullanmayı düşünün. Bir bilgisayarda oyun oynayan daha popüler Twitch yayıncılarının çoğu, iki bilgisayarlı bir kurulum kullanır ve bu durumda bir Capture kartına ihtiyacınız vardır.

Oyun için bir PC ve canlı yayın görevleri için bir PC ile Capture kartı, video sinyalini oyun PC’sinden canlı yayın/kayıt PC’ye gönderir. Bazen kayıt ve canlı yayın yapmak için eski bir dizüstü bilgisayarı başka bir amaca yönelik olarak kullanabilirsiniz, ancak yayın/kayıt PC’si bile bazı sağlam işleme parçalarına ihtiyaç duyar. Bir Celeron teçhizatı veya entegre grafiklere sahip eski bir CPU’ya sahip bir şey (örneğin Sandy Bridge gibi) onu kesmeyecek.

Capture Card Nedir, Ne İşe Yarar?

Capture Card Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir Capture Card satın alırken verilecek ilk karar, dahili mi yoksa harici bir kart mı istediğinizdir. Performans her şeyse, hızlı PCIe hatları üzerinden veri gönderebilen dahili bir kart en iyi seçimdir – tabii ki bir masaüstü PC’niz olduğunu varsayarsak. Çeşitli yayını ve kayıt ayarları arasında geçiş yapmak istiyorsanız, harici bir kart kullanmayı düşünün.

Sırada çözüm sorunu var. 720p ve 1080p’de yayını , çoğu insan için en iyi seçimdir. Mutlaka bu çözünürlükte kaydetmeniz veya oyun oynamanız gerekmez; biz sadece internete gerçek zamanlı olarak ne gönderdiğiniz hakkında konuşuyoruz.

Bu kartlara bakarken, geçiş çözünürlüklerini de göz önünde bulundurun. 4K’da oyun oynamak ve kayıt yapmak, ancak 720p’de yüklemek istiyorsanız, 4K çözünürlük geçişini kaldırabilen bir karta ihtiyacınız vardır, yani 1080p yayın kartı bunu kesmeyecektir.

Geleceğe yönelik bazı hazırlıklar yapmak istiyorsanız veya daha sonra düzenlemek için videoları 4K olarak kaydetmek istiyorsanız 4K kart almak da iyi bir fikirdir. Ancak, 4K kartlar genellikle daha pahalıdır. 4K yaparsanız, yüksek dinamik aralık (HDR) desteğini de düşünün, çünkü bu 4K monitörlerde ortak bir özelliktir ve HDR, üst düzey konsollar ve oyun bilgisayarları tarafından desteklenir.

En İyi Capture Card Modelleri

  • Elgato 4K60 Pro
  • Elgato Capture Card 1080p
  • AVerMedia Live Gamer Bolt
  • AVerMedia Live Gamer Duo
  • AVerMedia Live Gamer 4K
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu