Tiktok Takipçi Satın Al

Byton Kurucusu, Çin Hükümetinin Müdahalesi Yüzünden İstifa Ettiğini Söyledi

EV’ in kurucusu ve eski CEO’ su olan Carsten Breitfeld, bu yılın başlarında şirketten ayrıldığını, çünkü Çin hükümetinin ülkenin en eski devlete ait otomobil üreticisi First Auto Works’e (FAW) yaptığı yatırımın ardından çok fazla etki yaptığını söyledi.

FAW ile yapılan anlaşmanın Byton için aradığı güvenilirliği ve tedarikçilere erişimini artırırken, bu faydaların gözetim ve müdahale ile geldiğini söyledi.


Geçenlerde EV’ in başlatılması için mücadele eden ve Faraday Future’un yeni CEO’su olan , Bredayfeld’in Perşembe günü Faraday Future’da düzenlenen basın toplantısında yorum yaptı.

Breitfeld, BMW i programından sorumlu olduğu BMW’ de uzun bir kariyerinin ardından 2017 yılında Byton’ u kurdu. Merkezi Çin’ de bulunan Byton’un, Münih ve Silikon Vadisi’nde ofisleri bulunmaktadır. Şirket , 2019 yılının sonuna kadar aracı üretime sokmak için iddialı bir plan açıkladığını belirten 2018 Tüketici Elektroniği Şovunda SUV konseptini sergiledi.

Bunun gerçekleştiğinden emin olmak için Byton geçen yıl FAW ile işbirliği yaptığını duyurdu ve bu yıl devlete ait otomobil üreticisinin, başlangıçtaki elektrikli SUV’u üretime sokacak büyük bir yatırım turu lideri olduğunu söyledi.

Ancak Breitfeld Perşembe günü yaptığı açıklamada, FAW gibi devlete ait bir otomobil üreticisinden yatırım almanın ne demek olduğunu “yeterince anlamadığını” söyledi. Ayrıca FAW’ın sorumluluklarını yerine getirdiğini de belirtti.

Byton Kurucusu neden istifa etti?

Breitfeld, “Çin hükümeti şirketinize girerse ve günün sonunda yaptıkları bir dereceye kadar etki veya kontrolü ele alırsa işler değişecek” dedi. “Byton’un yönünü, yapmam gerektiğini düşündüğüm şeyle uyumlu olmayan bir yere itti.”

FAW, Byton’un yüzde 15’ine sahip olduğunu, Breitfeld’in bu yılın başlarında açıkladığı öz sermaye yatırımını takip ettiğini iddia ediyor. Ve devlete ait otomobil üreticisinin, o zamandan beri Çin’ deki üretim tesisini ve diğer varlıkları teminat olarak kullanarak Byton’a yüz milyonlarca borç verdiğini söyledi.

Byton’un Nanjing, Çin ve elektrik tesisindeki üretim tesisinden bahsederek, “Benim hissim, tüm Byton olayının kapatılacağı bir aşamaya geçecekleri, sadece tesisi ve platformu tutacakları.” dedi. Breitfeld ayrıca FAW’nin Byton’un tüm masraflarını onayladığını ve yeni başlayanların mühendislik ekibindeki birçok firmanın şirketten ayrıldığını söyledi. “Şirketi yöneten herkes şimdi halkla ilişkiler ve pazarlama.” dedi. “Teknik elemanların hepsi ayrıldı. Bu arada, gelecekte onları kendimden çok uzakta olmayan başka bir yerde bulabilirsiniz. ”

Byton Kurucusu, Çin Hükümetinin Müdahalesi Yüzünden İstifa Ettiğini Söyledi

Breitfeld, “Çok net olmak gerekirse, başarısız olmalarını istemiyorum.” dedi. Breitfeld’ in hala şirkette eşitliği olduğunu söyledi ve hala Byton ve FAW ile “çok dostça” tartışmalarda bulunmuyor.

Byton sözcüsü, bir e-postada “FAW gerçekten de büyük bir yatırımcı olmasına rağmen, payları Carsten eyaletlerinden daha küçük olmasına ve sadece Byton yönetim kurulunda bir sandalye tutuyor.” dedi.

“Buna ek olarak, Nantoning Ar-Ge merkezinde ve üretim tesisinde yüzlerce ek mühendisle birlikte çalışanların büyük çoğunluğunun mühendis olduğu Santa Clara’daki Byton Ar-Ge merkezinde yaklaşık 500 çalışana sahibiz” dedi.

FAW ile yapılan anlaşmada Kirchert bunu “gerçekten çok iyi” olarak nitelendirdi ve otomobil üreticisinin “başlangıçta bağımsızlığımıza saygı duyduğunu.” söyledi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu