Tiktok Takipçi Satın Al

Blizzard, Güçlü Kârlarına Rağmen Fransa Ofisini Kapattı

Dünyaca ünlü popüler oyun şirketi Blizzard, Fransa'da yer alan ofisini kapatma kararı aldı.

Video oyun endüstrisi haber döngüsünde sıradan bir hikaye haline gelen Activision Blizzard, işten çıkarmalarla birlikte güçlü kazanç raporlarını takip etti.

Bloomberg bu kez Call of Duty ve Overwatch’ın arkasındaki yayıncının Fransa’daki Versailles ofisini kapattığını bildiriyor. Ofiste yaklaşık 400 kişi çalışıyordu. Bu son işten çıkarmalardan en çok etkilenen departmanlar müşteri hizmetleri, pazarlama ekibidir.


Blizzard daha önce ofisteki işçilerin önemli bir kısmını Londra’ya taşımayı planlamıştı, ancak İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çekilmesi ve diğer koşullar bu planı savunulamaz hale getirdi. Şirket konuyla ilgili yorum yapmadı ve Versailles merkezli çalışanların kaçının işsiz kalacağı belli değil.

Blizzard Hayranlarını ve Çalışanlarını Hayal Kırıklığına Uğratmaya Devam Ediyor

Blizzard, uzun zamandır tüm video oyunlarında en popüler geliştiricilerden biriydi. StarCraft, Warcraft ve Diablo serileri çok seviliyor ve çok sayıda oyuncusu bulunuyor. Üstelik stüdyo, güçlü itibarı sayesinde yetenekli sanatçıları ve geliştiricileri kendine çekmeyi başardı.

Son birkaç yıl bu itibarın neredeyse tamamen parçalandığını gördü. Blizzard’a yöneltilen ilk düşmanlıkların bir kısmı hayran yetkilendirmesinden kaynaklanmış olsa da, gerçeklik bu algıyı çabucak yakaladı.

2017 ve 2018 boyunca Blizzard, personelini düzenli olarak azaltmaya başladı. 2019’un başlarında bunu, şirketin rekor kâr açıkladıktan sonra 800 çalışanın serbest bırakıldığı muazzam bir toplu işten çıkarma izledi. Bunu, sadece bir ay sonra başka bir işten çıkarma daha izledi.

Blizzard, Güçlü Kârlarına Rağmen Fransa Ofisini Kapattı

Blizzard, Hong Kong’daki demokrasi yanlısı protestoculara verdiği desteği dile getirdikten sonra Hearthstone oyuncusu Ng “Blitzchung” Wai Chung’u ele almasıyla ilgili uluslararası bir tartışmaya karıştığı yılın ilerleyen zamanlarında işler daha da kötüye gitti. Blizzard, ona uzun bir uzaklaştırma cezası ve önemli bir para cezası verdi ve özür dilemeyi ya da geri tepmeyi reddetti.

2020 daha sonra Warcraft 3: Reforged ile tarihin en kötü incelenen oyunlarından biri olarak başladı. Bu, geliştiricinin oyunda duyurduğu değişikliklerin çoğunu ve beraberinde gelen sayısız performans sorununu takip edememesinden kaynaklanıyordu.

Blizzard’da devam eden sorunlar da herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Tek soru, Overwatch 2’nin piyasaya sürülmesinin, şirketin hayranları nezdindeki tereddütlü güvenilirliğinin bir kısmını yeniden inşa etmesine yardımcı olup olamayacağı.

Blizzard, Güçlü Kârlarına Rağmen Fransa Ofisini Kapattı

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu