Tiktok Takipçi Satın Al

Bilim İnsanları Neden Atom Probleminden Endişe Ediyorlar?

Kimseatomun içinde hangi süreçlerin gerçekleştiğini gerçekten bilmiyor. Bilim adamları neden atom probleminden endişe ediyorlar?

Güvenilir bir şekilde bilinen tek şey, elektronların atomun dış kabuğundaki orbitallerin etrafına akması ve merkezinde proton ve nötronların çekirdeği olan büyük miktarda boş alan oluşturmasıdır.


Bir araya gelerek, protonlar ve nötronlar atoma daha sonra oksijen veya hidrojen veya demir veya ksenon olabilen bir maddenin belirli özelliklerini belirleyen benzersiz özellikler verir.

Livescience.com’da yayınlanan bir makaleye göreşu anda, protonların ve nötronların bir atom içinde tam olarak nasıl davrandıkları bilinmemektedir. Ek olarak deneyler, çekirdeğin içindeki protonların ve nötronların gerçekte olduğundan çok daha büyük göründüğünü göstermiştir. Bu özellikler ne ile ilişkilidir ve pratikte nasıl uygulanabilir?

Bilim insanları Atom problemi için endişeli

Bildiğiniz gibi, bir atomun içinde bulunan protonlar ve nötronlar kuarklar adı verilen küçük parçacıklardan oluşur, aralarındaki etkileşimler o kadar güçlüdür ki, hiçbir dış kuvvet onları deforme edemez.

Washington Üniversitesi’nde nükleer fizikçi Gerald Miller, protonların ve nötronların kaynaşmasıyla üretilen nükleonların içinde çok az enerjiye sahip olduğuna inanıyor. 1983’te Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü’nden (CERN) fizikçiler, elektron ışınlarının demirden serbest protonlardan farklı bir şekilde itildiğini fark ettiklerinde, boyut probleminin ağır çekirdeklerdeki protonların ve nötronların çok fazla büyük boyutlarda. Bu fenomen, yanlışlıkla onu keşfeden grubun onuruna EMC etkisi olarak adlandırıldı.

Bilim İnsanları Neden Atom Probleminden Endişe Ediyorlar?

Kuarklar, nükleonları oluşturan özel parçacıklar, tek bir proton ve nötron içinde birbirleriyle etkileşirken, farklı protonlarda ve nötronlarda bulunan kuarklar birbirleriyle eşit etkileşime giremezler. Bununla birlikte, çekirdekteki nükleonların yaklaşık% 20’sinin aslında orbitallerinin dışında olması nedeniyle, aralarındaki etkileşim normalden çok daha güçlü bir şekilde gerçekleşir. Bu fenomen, kuarkların nükleonların duvarlarına nüfuz edebilmesi ve ayrı protonların ve nötronların içindeki duvarların tahrip olmasına neden olması nedeniyle oluşur.

Bu etkileşim teorisinin çok makul görünse de, uzmanlar hipotezin atom çekirdeği problemini tamamen çözmediğine ve kuantum kromodinamikleri veya kuarkların davranışını yöneten bir kurallar sistemi ile değiştirmeyi önerdiğine inanıyorlar. Bu sorunun çözülmesindeki zorluk, teoriyi doğrulamak için gerekli olan son derece karmaşık kromodinamik hesaplamalara izin vermeyen modern teknolojilerin düşük seviyesindedir. Son olarak yapay zeka ve benzer haberlere güncel bir şekilde bilim haberleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu