Bilim Adamları Epik Nötron Yıldız Çarpışmasını Tespit Ettiler - TeknoDiot.com

Bilim Adamları Epik Nötron Yıldız Çarpışmasını Tespit Ettiler

Abone Ol 

LIGO gözlemevindeki gökbilimciler ikinci kez iki uzak nötron yıldızı arasındaki acımasız bir çarpışma sonucu ortaya çıkan kozmik dalgalanmaları tespit ettiler.

LIGO bilim adamları aslında birleşme tarafından Nisan ayında verilen yerçekimi dalgalarını topladılar, ancak bir basın açıklamasına göre kaynaklarını yakın zamana kadar teyit edemediler.

İki nötron yıldızının kütlesinin beklenenden çok daha yüksek olması birleşme alışılmadık bir durumdur. Potansiyel olarak gökbilimcilere bu yıldızların zaman içinde nasıl oluştuğu ve değiştiği sırrında yeni ipuçları verir.

Astrofizik Dergisi’nde gönderilen ancak henüz kabul edilmeyen ve bu ayın başlarında Amerikan Astronomi Derneği toplantısında sunulan LIGO verilerine dayanarak , uzak ikili nötron yıldız sistemi galaksimizde bulunan herhangi bir çiftten önemli ölçüde daha yüksek bir kütleye sahiptir.

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Bunu anlamak için, araştırmacıların alışılmadık derecede ağır eşleştirmeyi açıklayan yepyeni modeller bulmaları gerekecektir. LIGO ve Oregon Üniversitesi araştırmacısı Ben Farr, “Işıkla yapılan geleneksel gözlemlerden, kendi galaksimizdeki 17 ikili nötron yıldız sistemini zaten biliyorduk ve bu yıldızların kütlelerini tahmin ettik” dedi. “Şaşırtıcı olan şey, bu ikilinin birleşik kütlesinin beklenenden çok daha yüksek olması.”

Göz atın:   Samsun, LG'den Ekran Panelleri Satın Alacak

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu