Tiktok Takipçi Satın Al

ATX, MicroATX ve Mini-ITX Nedir?

Donanım standardizasyonu, masaüstü bilgisayarların en güçlü yönlerinden biridir. Parçaları kalbinizin içeriğine göre karıştırabilir ve eşleştirebilirsiniz. Ancak tüm anakartlar aynı fiziksel boyutta değildir. Farklı bilgisayar türleri için farklı form faktörleri vardır.

Farklı Standartlar


Tıpkı diğer PC bileşenleri gibi, anakartlar da ATX, MicroATX ve Mini-ITX gibi standartlaştırılmış form faktörlerine sahiptir. Yerel PC mağazanızdaki veya çevrimiçi olarak ev bilgisayarları için neredeyse her anakart bu türlerden birinde olacaktır.

Standardizasyon, anakartınızla çalışan bir işlemci, RAM, güç kaynağı ve depolamayı kolayca bulabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca masaüstü bilgisayar kasaları için seçenekleri de açar. Çok sayıda durum, ana anakart boyutlarının üçünü de destekler. Montaj noktaları uygun noktalara delinir ve arka bağlantı noktaları ve bunları örten G / Ç kalkanı için uygun alan mevcuttur.

Bu güzel bir şey, ancak hangi anakartın sizin için doğru olduğuna karar vermek için, alan ve bilgisayar oluşturma deneyiminiz ve performans gereksinimleri gibi konuları göz önünde bulundurmalısınız.

PC Anakartları: Temel Bilgiler

Intel, ATX form faktörünü yarattı ve ilk olarak 1995 yılında piyasaya sürdü. Yaklaşık 25 yıldır, ATX tasarımı ev ve ofis bilgisayarları için baskın form faktörü olmuştur.

Baktığımız üç anakart boyutundan en büyüğü olan ATX, 12 inç’e 9,6 inç boyutlarında. Spesifikasyon, tüm ATX anakartlarının bu boyutta olmasını gerektirir. Ayrıca montaj noktalarının, G / Ç panelinin, güç konektörlerinin ve diğer tüm çeşitli bağlantı arayüzlerinin konumlarını da belirtir.

Tüm bu özellikler herhangi bir anakart için çok önemlidir. Montaj noktaları, elektriksel kısa devreleri önlemek için anakartı kasanın metal yüzeyinden uzak tutar. G / Ç paneli ve beraberindeki kalkan, ekranlar, ses ve USB için bilgisayarınızın arka bağlantı noktalarına erişmenizi sağlar. Ardından, sistem kuruculara yardımcı olmak için öngörülebilir yerlerde olması gereken güç konektörlerine ve diğer tüm arabirim noktalarına sahip olursunuz.

ATX, MicroATX ve Mini-ITX Nedir?
AMD Ryzen işlemciler için Asus Prime B450M-A MicroATX anakart.

Ancak, herkes ATX boyutlu bir anakart istemez özellikle amaç daha kompakt bir şey yapmaksa. Yalnızca 9,6 inç’e 9,6 inç boyutunda olan MicroATX kartlarına girin. Daha büyük ATX anakartları gibi, standart, tüm çeşitli kritik noktaların ne olması gerektiğini belirler.

Son olarak, Via Technologies tarafından 2001 yılında geliştirilen Mini-ITX, yalnızca 6,7 ​​inç x 6,7 inç boyutlarıyla, bunların en küçüğüdür.

ATX anakartlar en fazla genişletilebilirliğe sahiptir. Grafikler, ses ve ağ kartları gibi şeyler için tipik olarak altı (veya daha az) PCIe yuvasına sahiptirler. Bununla birlikte, yedi PCIe yuvasına sahip Genişletilmiş ATX (veya EATX) kartları vardır, ancak bunlar meraklıları ve sunuculara yöneliktir ve bu makalenin kapsamı dışındadır.

MicroATX dört adede kadar PCIe yuvasına sahipken, Mini-ITX bir grafik kartı için yalnızca bir yuvaya sahiptir.

Mini-ITX’te RAM de sınırlıdır. ATX veya MicroATX kartlarında dört yerine sadece iki yuvaya yer vardır. Bu, Mini-ITX kartlarının sağlıklı bir RAM miktarına sahip olamayacağı anlamına gelmez. Örneğin 32 GB RAM istiyorsanız, üzerine sadece iki adet 16 GB modül koyarsınız, diğer iki ana kart ise 8 GB’lık modüllerle doldurursunuz.

Anakartlar: Ne Zaman Kullanılmalı?

ATX, MicroATX ve Mini-ITX Nedir?
Gigabyte oyun Mini-ITX anakartı.

Bu anakart türlerinin üçü de bir oyun donanımı, genel eğlence sistemi veya Office 365 dinamo dahil olmak üzere oluşturmak istediğiniz hemen hemen her tür ev bilgisayarı için çalışır.

Oyun

İlk kez bir oyun bilgisayarı oluşturuyorsanız, o zaman bir ATX kartı muhtemelen en iyi seçiminizdir ve MicroATX ikinci sırada gelir. Bir ATX ile elde ettiğiniz daha büyük alan, onu daha bağışlayıcı hale getirir ve tüm çeşitli bileşenleri göreceli bir kolaylıkla yerine yerleştirebilirsiniz.

ATX harika olsa da, acemiyseniz ve biraz daha kompakt bir şey istiyorsanız, MicroATX’ten uzak durmanız için hiçbir neden yoktur. Her şeyi bir araya getirmek biraz daha sıkı ama yine de yapılabilir. Bir MicroATX kullanmaya karar verirseniz, kasa boyutuna dikkat edin. Daha küçük bir şey inşa etmek istiyorsanız ATX’i de kabul eden bir kasa istemezsiniz. Ayrıca bazı MicroATX kasaları, ATX dostu orta kulelerden biraz daha geniştir, bu nedenle kasa boyutlarına dikkatlice bakın.

Mini-ITX, kasanın içinde çok az yer olduğu için oyun oynamak için üçü arasında en zorudur. Sen edebilirsiniz Mini-ITX kurulu ile sağlam bir oyun PC oluşturmak, ancak dikkatle grafik kartı, hava akımı ve soğutma için imkan düşünmek zorundayız. Özel bir Mini-ITX kasasında, özellikle tam bir ATX kasası ile karşılaştırıldığında çok yer yok

Ev Sineması PC’si (HTPC)

ATX, MicroATX ve Mini-ITX Nedir?
Intel NUC, mükemmel bir ev sineması bilgisayarıdır.

Çoğunlukla, zaten dolup taşan bir oturma odası eğlence merkezine başka bir cihaz eklediğinizde, alan en önemli husustur. Küçük bir kasada eksiksiz bir oturma odası bilgisayarı elde ettiğinizde, Mini-ITX’in gerçekten parladığı yer burasıdır. Tabii ki, olabilir ATX durumda satın Mini-ITX kurulları ile çalıştığından emin olun. Ancak TV’nizin altındaki bir rafa sığmasını istiyorsanız, daha kompakt bir şeye ihtiyacınız var.

Intel’den NUC adında daha da küçük bir anakarttan bahsetmezsek, ihmalkar oluruz . Intel, küçük ama yetenekli bilgisayarlar oluşturmanın bir yolu olarak NUC kitlerini tanıttı. NUC anakartlar tipik olarak dört x dört inç boyutlarındadır ve kasalar çok sıkıdır.

Genellikle, anakart, işlemci, ayrık grafikler (kite göre değişir) ve RAM içeren bir kitte NUC satın alırsınız. Depolama veya çevre birimleri eklemek size kalmıştır; ancak mevcut NUC’ler tam boyutlu grafik kartlarını kabul etmemektedir. Dolayısıyla, bir NUC yalnızca, öncelikle video akışı, ev medya kitaplığı yönetimi veya sıradan oyunlar için bir PC istiyorsanız çalışır.

Aile Bilgisayarı

Satıcının seçimi! Aile bilgisayarları yetenekli olmalıdır, ancak bunları öncelikle video akışı, e-posta, sosyal ağ ve web oyunları için kullandığınız için harika performans göstermeleri gerekmez. Neler satışa çıkarabileceğinize iyi bakın ve bunun yapının nasıl gideceğini belirlemesine izin verin. Alan önemliyse, MicroATX veya Mini-ITX’e bir göz atın.

Gelecek…

ATX, MicroATX ve Mini-ITX Nedir?
Asus Prime Utopia konsept bilgisayarı.

Daha önce bahsedildiği gibi, ATX eski bir özelliktir. Teknoloji dünyasında, bu tür bir kalıcı güç ile herhangi bir şeyi yerinden çıkarmak zordur (bkz. Windows XP ). Intel, 2004’te BTX adlı ATX’in yerini almaya çalıştı, ancak hiçbir zaman yakalamadı.

Bununla birlikte, bilgisayar üreticileri hala ATX’e alternatifler deniyor. Computex 2019’da Asus, Prime Utopia adlı üst düzey bir anakart konseptini sergiledi . Çok havalı ve şu anda sahip olduğumuz her şeyden tamamen farklı görünüyordu. Arkada voltaj düzenleyici modüller (VRM’ler) bulunan, daha kolay soğutulabilecekleri ve böylece performansı artırabilecekleri iki taraflı bir anakart. Grafik kartı da arkada, daha iyi soğutma için özel bir bölmede ve daha fazla stabilite için dikey olarak monte edilmiş.

Asus, I / O portlarını modüler hale getirdi. Bu, ek Ethernet bağlantı noktaları veya çok sayıda USB gibi yalnızca ihtiyacınız olanı açabileceğiniz ve mikrofon ve kulaklık bağlantı noktalarını tamamen terk edebileceğiniz anlamına gelir. Ve arkada grafik kartına sahip olmak çok fazla yer açtığından ve ısıyı azalttığından, Utopia ayrıca dört adet m.2 yuvasına sahiptir.

Prime Utopia gibi konseptler harikadır, ancak yakın gelecekte ATX’ten bir sapma göreceğiz . ATX ve ilgili standartları, PC meraklıları topluluğuna birkaç on yıldır iyi hizmet vermiştir. Herkes bunlara alışmıştır ve bu bilgisayarları oluşturmak, bakımını yapmak ve soğutmak için en iyi uygulamalar sağlam bir şekilde oluşturulmuştur.

Bu anakart türlerinin üçü de herhangi bir işi tamamlama yeteneğine sahiptir. Nihai seçiminiz, sahip olduğunuz alan miktarına, bilgisayar kurma deneyiminizin seviyesine ve gelecek için genişletilebilirlik isteyip istemediğinize bağlıdır.

ATX, MicroATX ve Mini-ITX Nedir? ATX, MicroATX ve Mini-ITX Nedir? ATX, MicroATX ve Mini-ITX Nedir? ATX, MicroATX ve Mini-ITX Nedir?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu