AMD

ASUS’tan Steam Deck’e Rakip: ROG Ally

FHD 120 Hz Ekranlı ROG Ally tanıtıldı!

ASUS, Steam Deck ile rekabet edebilmek için ilk taşınabilir oyun konsolu olan ROG Ally’yi tanıttı. 1 Nisan tarihinde bir video paylaşılmıştı ve herkes şaka sanmıştı.

Asus’a göre Ally, Windows 11 üzerinde çalışıyor ve hareket halindeyken oyun performansını optimize etmek için Asus ve AMD tarafından geliştirilen özelleştirilmiş bir APU’ya sahip. Ayrıca, grafiksel olarak zorlu bir oyunu mümkün olduğunca sessiz çalıştırırken avuçiçi serin tutan çift fana sahiptir.

ROG Ally ise en güncel mimarilerle tasarlanan (Zen 4 ve RDNA 3 olması bekleniyor) çok daha güçlü bir işlemci kullanacak. Ayrıca bu konsolun Windows 11 ile uyumlu olacağını biliyoruz.

Ally, Steam Destesine benzer bir yapıya sahiptir, ancak ona Valve’ın donanımına üstünlük sağlayabilecek birkaç fark vardır. Her iki cihazın da 7 inç ekranı var ama Ally’ninki daha parlak, 1.080p ekrana ve 120 Hz yenileme hızına sahip. Ally’de fan gürültüsünde de önemli bir azalma var.

Steam Deck’in aksine, Ally’de dokunmatik yüzeyler olmayacak ve bunun yerine standart iki analog çubuk bulunacak. Aynı zamanda Windows 11’i de çalıştıracak, yani oyun odaklı olmasa da Steam OS’den daha fazla oyun çalıştırmak daha kolay olacak. Ally evde, oyun oynarken daha da fazla güç sağlayacak harici bir GPU’ya bağlanabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu