Tiktok Takipçi Satın Al

Astrofizikçiler, Yeni Bir Gezegen Keşfettiler

Astrofizikçiler 3 milyon yıl sonra tamamen yok edilecek bir dış gezegen buldular.

Gezegen veya seyyare, bir yıldızın etrafında dolanan gök cismidir. Dar anlamıyla, Güneş Sistemi içinde, Güneş’in doğrudan uydusu olan ve Uluslararası Gökbilim Birliği tarafından bu tanıma uygun bulunmuş sekiz gök cismini belirlemede kullanılır.


Astrofizikçiler 3 milyon yıl içinde tamamen yok edilecek bir dış gezegen keşfettiler. WASP-12b yıldızının etrafında dolanır ve gelgit kuvvetleri tarafından yok edilir. Bu, Astrophysical Journal Letters dergisinde yayınlanan Princeton Üniversitesi‘nden bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada belirtilmiştir.

Yeni gezegen keşfedildi

Güneşdışı gezegen WASP-12b ilk olarak 2008’de keşfedildi ve sıcaklık olarak Jüpiter sınıfına ait. Nesne yıldızının yörüngesinde 3.6 milyon km mesafede döner ve üzerindeki 1 gün neredeyse Dünya’da olduğu kadar sürer, ortalama 1 gün yaklaşık 26 saate eşittir.

Gezegenin yörüngesinde yıldızının gelgit kuvvetleri tarafından engellendi. Nesne oldukça sıradışı özelliklere sahiptir  yüzeyinin 2.600 ° C‘ye kadar ısıtılmasına rağmen, albedo sadece 0.064’tür. Bu, gezegenin yansıtıcı özelliklerinin bir asfalt parçasının ışığı yansıtma kabiliyeti ile karşılaştırılabilir olduğu anlamına gelir, bu nedenle WASP-12b, bilim adamları tarafından bilinen en karanlık dış gezegenlerden biridir.

Astrofizikçiler, Yeni Bir Gezegen Keşfettiler

Princeton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bir WASP-12b yörüngesi modeli oluşturdu ve yıldızına o kadar yakın olduğunu gördü ki, nesneler birbiri üzerinde gelgit etkisi yarattı.

Bu sürecin bir sonucu olarak, dış gezegen ısınır ve yıldızın yerçekimi kuvvetleri, WASP-12b’nin bir sarmalda yıldıza doğru hareket etmesine neden olan bir yerçekimi momenti yaratır. Astrofizikçilerin tahminlerine göre, 3 milyon yıl sonra, yıldızın gelgit kuvvetleri dış gezegenleri tamamen yok edecek.

Daha önce, TESS uzay teleskobu ilk gezegeni yaşanabilir bölgede Dünya’nın büyüklüğünü buldu . Bu uzay boşluğunda gezegenlerin suyu sıvı fazda tutabileceğine ve yüzeylerindeki koşulların karaya benzediğine inanılmaktadır. Son olarak bilim ve uzay ile ilgili tüm güncel içeriklere bilim haberleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.

:: NASA, Japon Astronotlarının Aya Gönderilmesini Önerdi

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu