Tiktok Takipçi Satın Al

Apple, Yeni Mac Pro’yu ABD’de Yapacak

Apple, yeni Mac Pro’yu Austin, Teksas’ta yapacak ve Bilgisayarları 2013’ten bu yana önceki nesil Mac Pro’ları bir araya getiren aynı tesislerde üretmeye etmeye devam edecek.

Apple ABD’de bilgisayar üretmenin “bazı gerekli bileşenler üzerinde bir tarife muafiyeti alma sayesinde mümkün olduğunu söylüyor. Üretimin yakında başlaması gerekiyor.


Bu Apple‘dan sürpriz bir duyuru. Yeni nesil Mac Pro duyurulduğunda, Apple, son neslin ABD’de nasıl üretileceği konusunda büyük bir anlaşma yapmasına rağmen, nerede olacağından bahsetmedi. Açıklamadan kısa bir süre sonra, Wall Street Journal’da Apple’ın bir dizi nedenden dolayı üretimi Çin’e taşımayı planladığını bildirdi. Sebepler arasında hız ve maliyetler vardı, her ikisi de ABD dışında azaltılabilirdi.

Ancak, yeni verilen “federal ürün hariç tutma” ile Apple, montajını değerli kılmak için yeterli para biriktiriyor olabilir. Aynı zamanda Apple için büyük bir siyasi galibiyet, çünkü Başkan Trump yıllardır şirketi ABD’de daha fazla ürün yapmaya çağırıyordu.

Apple, Yeni Mac Pro'yu ABD'de Yapacak

Trump yönetimi, Çin ile artan bir ticaret savaşının bir parçası olarak bilgisayarlarda yüzde 25’e kadar yüksek tarifeler uyguluyordu. Temmuz ayında Trump, Apple’ın Mac Pro parçaları için bir muafiyet almayacağını tweetledi: “Onları ABD’de yap, tarifeler yok!”. Sonrasında ise Tweet silindi.

Apple, bu sonbaharda piyasaya sürülmesi beklenen yeni Mac Pro’nun Austin tesislerinde üretileceğini söyledi. Daha önce Apple, Mac Pro’nun yurtdışında üretilen bileşenleri kullanmaları nedeniyle orada tam olarak inşa edilmediğini belirtmek için “ABD’de Birleştirilmiş” ibaresini kullandı. Apple bu sefer aynı olup olmayacağını netleştirmiyor, ancak yeni makinelerde Amerikan yapımı bileşenlerin değerinin 2,5 kat arttığını söylüyor.

Bu ABD yapımı makinelerin uluslararası olarak mı yoksa sadece ABD’de mi dağıtılacağı da belli değil. Bir noktada Apple, bilgisayarın Amerikan yapımı bileşenlerinin bazılarının “ABD müşterilerine dağıtım için” olduğunu söylüyor.”

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu