Tiktok Takipçi Satın Al

Apple, Safari Tarayıcısında Uyarlanabilir Karanlık Mod Üzerinde Çalışıyor

Safari kullanıcıları yakında web sitelerinde aydınlık ve karanlık modunu bağımsız olarak değiştirebilecekler. Bu, 9to5Mac tarafından rapor edilir.

Basında çıkan haberlere göre Apple, bireysel web siteleri için özel karanlık mod ayarları sunacak gelecekteki bir Safari özelliği üzerinde çalışıyor. 9to5Mac çalışanları WebKit kodunda, sitelerdeki açık ve koyu temayı manuel olarak değiştirmekten sorumlu olan yeni bir işlevden bahsedildiğini buldu.


WebKit’in iOS’taki tüm tarayıcıları destekleyen bir Apple motoru olduğunu hatırlayın. Yeni seçenek GitHub’da barındırılan kodda “web sitesi başına bir tercihle sistem renk şemasını geçersiz kılmak” olarak anılır. Örneğin, sistemde ışık etkinleştirilmiş olsa bile, kullanıcıların belirli bir web sitesini her zaman karanlık modda görüntülemelerine yardımcı olur.

Apple, Safari Tarayıcısında Uyarlanabilir Karanlık Mod Üzerinde Çalışıyor

Apple, iOS 13 ile iPhone ve iPad’e karanlık modu getirdiğinden beri, geliştiriciler uygulama arayüzlerini sistem ayarlarına uyacak veya kullanıcıların bunu geçersiz kılmasına izin verecek şekilde güncelledi. Safari’deki yeni web sitesi ayarları, bu tarama deneyimini genişletecek ve kullanıcıların hem açık hem de koyu modda düzgün görüntülenmeyen sayfaları düzeltmelerine olanak tanıyacak.

Web sitesi başına görüntüleme özelleştirmesine ek olarak Apple, Safari’de görüntülenen belirli sayfalardaki kalıcı açılır pencereleri engellemek için başka bir seçenek geliştiriyor. Kalıcı açılır pencereler, İptal düğmesi veya başka bir düğme tıklanarak kapatılmalıdır ve sistem uyarıları gibi görünebilirler. Apple ayrıca birçok web sitesinin kullandığı tanımlama bilgisi onay sürecini yönetmek için yeni bir API geliştiriyor.

Yeni WebKit özellikleri “TBA” veya “Duyurulacak” olarak etiketlenmiştir, bu nedenle işletim sisteminin yeni sürümlerinin kullanıma sunulduğu yılda iOS 15 ve macOS 12’ye veya sonraki sürümlere yapılacak güncellemeler aracılığıyla Safari’de kullanıma sunulup sunulmayacağı net değildir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu