bayigram.com

Apple, Artırılmış Gerçeklik İçerikli Yeni Sanat Etkinlikleri Düzenliyor

Apple, [AR]T adını taşıyan sanat odaklı yeni Today at Apple artırılmış gerçeklik (AR) deneyimleri serisi için kayıtların açıldığını duyurdu.

Etkinlikler tüm dünyada Apple Store’larda düzenlenecek. Üç yeni etkinlik; dünyanın önde gelen modern sanatçılarının imzasını taşıyan eserlerin yer aldığı interaktif bir yürüyüş, Swift Playgrounds kullanılarak AR deneyimleri oluşturmanın temel prensiplerini öğreten bir mağaza içi etkinlik ve dünya çapında tüm Apple Store’larda izlenebilecek bir sanatsal AR enstalasyonundan oluşuyor.


Apple, etkinlikleri hazırlamak için New York’ta modern sanat dünyasının önde gelen mekanlarından biri olan New Museum’u yedi sanatçı belirlemeye davet etti. Nick Cave, Nathalie Djurberg ve Hans Berg, Cao Fei, John Giorno, Carsten Höller ve Pipilotti Rist herkese ücretsiz sunulacak bu deneyim odaklı projeye dahil oldu.

Bu deneysel yürüyüşler, katılımcılara San Francisco, New York, Londra, Paris, Hong Kong ve Tokyo sokaklarında sanatsal bir deneyim yaşatarak, onları birçoğu AR ile ilk kez çalışan dünyaca ünlü sanatçıların eserleriyle tanıştırıyor. Cave, Djurberg ve Berg, Cao, Giorno, Höller ve Rist’in eserleri; katılımcıların Londra’daki Trafalgar Meydanı, San Francisco’daki Yerba Buena Bahçeleri veya New York Central Park’taki Grand Army Plaza gibi herkese açık yerlerle bağ kurmalarını sağlıyor.

Apple, Artırılmış Gerçeklik İçerikli Yeni Sanat Etkinlikleri Düzenliyor

AR sayesinde sanatçılar, sanat çalışmalarındaki temel temaları yeniden tasarladılar veya bu temaları ifade etmenin yeni yollarını keşfettiler. Rist’in “International Liquid Finger Prayer” adlı eserinde katılımcılar etraflarında zıplayıp şarkı söyleyen pırıltılı bir biçimi yakalamaya çalışırken, Giorno’nun “Now at the Dawn of My Life” isimli çalışması gösterişsiz bilgeliğin gökkuşağı renklerindeki yolculuğunu yansıtıyor. Höller’in “Through” adlı eseriyse izleyicilerin perspektifsiz bir dünyaya adım atmasını sağlıyor.

New Yorklu sanatçı, NEW INC üyesi (New Museum’un kültürel girişimleri desteklediği birim) ve eğitimci Sarah Rothberg ile birlikte hazırlanan ve tüm Apple Store’larda sunulacak olan bu ücretsiz Today at Apple etkinliğinde katılımcılar, Rothberg’in tasarladığı tuhaf nesneler ve etkileyici sesleri deneyebilecek. 90 dakikalık bu ücretsiz [AR]T Laboratuvarı’nda herkes Swift Playgrounds kullanarak kendi AR deneyimlerini oluşturmayı öğrenebilecek. Üç etkinlik de 10 Ağustos’ta başlayacak. Daha fazla bilgi veya etkinliğe kayıt için  apple.com/today adresini ziyaret edin.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu