Tiktok Takipçi Satın Al

Apple, App Store’da Geliştiricilere Komisyon Ücretlerini Düşürdü

Apple, mağazalarını kullanan pek çok küçük geliştiriciden içlerinde satılan uygulamaların ve sanal ürünlerin satışından aldığı komisyonu yarı yarıya düşürüyor.

Ocak ayından itibaren, 2020’de Apple’ın pazarlarından 1 milyon ABD Doları (830.000 £) veya daha az kazanan herhangi bir mevcut uygulama üreticisi , 2021’de yalnızca% 15’lik bir kesintiden vazgeçmek zorunda kalacak.


Bu,% 30’luk standart oranla karşılaştırılır. Yeni geliştiriciler de hak kazanır.

Apple’ın talep ettiği ücretlerle ilgili olarak geliştiriciler tarafından yapılan yaygın eleştiriyi takip ediyor ve anti-tröst incelemesine denk geliyor.

İcra kurulu başkanı Tim Cook, Temmuz ayında bir yarışma duruşmasında ABD milletvekillerinin huzuruna çıktığında firmasının suçladığı oranlar hakkında defalarca sorgulandı . Amazon’un Prime Video uygulamasında uygulama içi ücretler için özel% 15’lik bir pazarlık yaptığı ortaya çıktı.

Ve geçen ay Avrupa Komisyonu , pazarın kuralları ile ilgili kendi soruşturmasını açtı . Ancak Apple, geliştirici topluluklarından gelen geri bildirimleri dinledikten sonra yaptığı bu hareketi, politikalarının doğal bir evrimi olarak nitelendirdi.

Apple, App Store'da Geliştiricilere Komisyon Ücretlerini Düşürdü 14

Yaklaşık 28 milyon geliştirici Apple’ın mağazasını kullanıyor ve firma, ücret alanların büyük çoğunluğunun bundan yararlanacağını söylüyor. Ancak ne kadarının etkileneceğini tahmin ettiği bir rakam vermedi.

Daha fazla kazanacak olanlardan biri BBC’ye yaptığı açıklamada hareketi memnuniyetle karşıladığını, ancak bunun herkes için doğru olmayabileceğini söyledi.

Tek mağaza

Plan, tasarım gereği Apple ürünleri için en yüksek kazançlı yazılım yaratıcılarını hariç tutacaktır.

Şu anda, geliştiricilerin iPhone’lar, iPad’ler, Apple Watch’lar ve Apple TV set üstü kutusu için bir web tarayıcısı üzerinden çalışan uygulamalar yerine yerel uygulamalar sunmasının tek yolu firmanın App Store’undan geçiyor.

Bunun aksine, ürünlerini doğrudan tüketicilere veya Mac bilgisayarlarındaki alternatif pazarlar aracılığıyla satabilirler.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu