Tiktok Takipçi Satın Al

Apple, ABD ve Avrupa’da Medya Okuryazarlığı Programlarıyla İş Birliği Yapıyor

ABD ve Avrupa’da kâr amacı gütmeden tarafsız ve bağımsız medya okuryazarlığı programları sunan öncü kuruluşlara destek sağladığı yeni girişimini duyurdu.

ABD’den News Literacy Project (NLP) ve Common Sense ile İtalya’dan Osservatorio Permanente Giovani-Editori, içinde bulunduğumuz dijital çağda gençlere ihtiyaç duydukları eleştirel düşünme becerilerini kazandırma çalışmalarını Apple’dan alacağı destekle daha da ileriye taşıyacak.


“Haber okuryazarlığı; özgür basının ve demokrasinin gelişiminin korunması bakımından hayati önem taşıyor. Bu çabanın ön saflarında yer alan kuruluşlarla birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz,” diyen Apple CEO’su Tim Cook sözlerini şöyle sürdürdü: “News Literacy Project, Common Sense ve Osservatorio’nun gençleri daha etkin ve sorumlu birer vatandaş olmaya yönlendirmek için yürüttüğü önemli çalışmalar bizi çok etkiledi.”

“Apple News güvenilir kaynaklardan alınmış kaliteli haberler sunmaya kararlı,” açıklamasını yapan Apple News Baş Editörü Lauren Kern, ardından şunları söyledi: “Apple’ın, giderek daha karmaşık hale gelen haber kaynakları arasında doğru ve güvenilir bilginin nasıl aranacağını yeni nesle öğreten bu önemli kuruluşlara destek olmasının heyecanını yaşıyoruz.”“Yanlış bilgiyle mücadele ve kaliteli gazeteciliğin korunmasında gösterdiği kararlılık için Apple’a teşekkür ediyoruz,” diyen NLP CEO’su Alan C. Miller sözlerine şu şekilde devam etti: “NLP olarak, yeni nesle hangi haberlere ve bilgilere güvenebileceğini fark etmesi için eleştirel düşünme becerileri kazandırmaya ve ülkemizin demokrasisine bilinçli ve sorumlu bir şekilde katılmalarını sağlayacak araçlar sunmaya kararlıyız. Haber okuryazarlığını Amerikan eğitim deneyiminin bir parçası haline getirme vizyonumuza yardımcı olmak için tam zamanında başlatılan bu girişimi memnuniyetle karşılıyoruz.”

Apple, ABD ve Avrupa’da Medya Okuryazarlığı Programlarıyla İş Birliği Yapıyor

“Gençlerin haber okuryazarlığı becerilerine sahip olmaması ülkemizin büyüyen sorunlarından biri. Haber manipülasyonuyla ilgili kamuya yansıyanlar ve bunların topluma etkileri, bu sorunun ne derece büyük ve önemli olduğunu gösterdi.” ifadelerini kullanan Common Sense CEO’su James P. Steyer sözlerini şöyle tamamladı: “Öğrencilerimizin yalnızca gerçek haberleri aramasına değil, medya ve fikir dünyasına eleştirel yaklaşabilmesine de yardımcı olmalıyız. Apple, dijital çağda öğrencilere, liderlere ve vatandaşlara dönüşecek bir nesil yetiştirme hedefimizi paylaşıyor. Common Sense de bu önemli çalışmanın bir parçası olmaktan mutluluk duyuyor.

“Gençlerin farklı kalitedeki haber kaynaklarını karşılaştırarak eleştirel düşünme becerileri geliştirmesine yardım etmeyi amaçlıyoruz.” diyen Osservatorio Permanente Giovani-Editori CEO’su Andrea Ceccherini sözlerini şöyle sürdürdü: “Sahte haberlerin yayıldığı bir dönemde, haber kaynaklarının güvenilirliğini değerlendirmek için tek yolun üçüncü taraf doğruluk kontrolü servisleri olduğu fikrini kabullenemeyiz. Kendi aklımızı kullanıp kendi kaderimizi çizmeliyiz. Daha fazla vatandaşa yardımcı olarak, toplumumuzu tüm sağlıklı demokrasilerin temelini oluşturan medeni tartışma kültürüne açık hale getirmeyi amaçlıyoruz.”

News Literacy Project

Tarafsız ve kâr amacı gütmeyen bir ulusal eğitim kuruluşu olan News Literacy Project (NLP), ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerin haber ve diğer bilgileri akıllı ve etkin bir şekilde almaları, demokrasimizin sorumlu ve bilinçli birer parçası haline gelmeleri için gereken becerileri kazandıran eğitimcilere destek veriyor. NLP’nin özel eğitim platformu olan sanal sınıf Checkology’ye, kurulduğu Mayıs 2016 tarihinden bu yana ABD’nin 50 eyaleti, Columbia Federal Bölgesi, üç ABD bölgesi ve 104 farklı ülkeden 17.800’den fazla eğitimci kaydoldu ve 124.000’den fazla öğrenci buradaki derslerden yararlandı. Öğrenciler NLP’ye, Checkology’den edindikleri bilgiler sayesinde güvenilir bilgiyi ayırt edip oluşturma konusunda kendilerine daha çok güvendiklerini, özgür basının demokrasi içindeki rolünü daha iyi anladıklarını ve yaşları geldiğinde veya politik olarak etkin olduklarında oy vererek vatandaşlık görevlerini yerine getirebileceklerini söylediler. NLP, çok önemli bir beceri haline gelen haber okuryazarlığının Amerikan eğitim deneyimine eklenmesini hedefliyor.

Apple, ABD ve Avrupa’da Medya Okuryazarlığı Programlarıyla İş Birliği Yapıyor

Common Sense

Kâr amacı gütmeyen Common Sense, çocuklar ve ailelerinin dijital çağda kendilerini geliştirmesine yardımcı olma konusunda öncü bir kuruluş. Common Sense Education ilk ve orta dereceli okullarda eğitimcilerin yeni nesil dijital vatandaşlar yetiştirmesi için gereken her şeyi sunuyor. Kuruluşun yenilikçi ve ödüllü Dijital Vatandaşlık Eğitim Programı, öğrencilere hayatları boyunca kullanacakları alışkanlıklar ve beceriler katıyor, öğretmenlere eğitim ve ödüllerle destek veriyor, ailelere ve topluluklara yararlı ipuçları ve araçlar sunuyor. Gençlerin günümüzün haber kaynakları arasında yolunu zeki ve açık görüşlü bir şekilde bulmasına yardımcı olan Common Sense, öğrencileri hem doğru haberleri aramaya hem de medya ve fikir dünyasına eleştirel yaklaşmaya da teşvik ediyor. Common Sense’in haber okuryazarlığı girişimi, gençler arasında haber okuryazarlığını artırmak amacıyla ebeveynler, eğitimciler ve gençlere düzenli içerik ve kaynak sağlayacak. Common Sense Dijital Vatandaşlık Eğitim Programı, ABD’deki okulların yarısından fazlasında, 700.000’den fazla eğitimci tarafından kullanılıyor.

Osservatorio Permanente Giovani-Editori

Osservatorio Permanente Giovani-Editori, İtalya’da medya okuryazarlığı projelerine odaklanan vatandaşlık eğitimi alanında lider bir bağımsız kuruluş. Osservatorio, 18 yılı aşkın süredir bugünün gençlerinin yarının vatandaşları olmasına, demokrasimizin bir parçası haline gelmesine ve kendilerini özgürleştiren eleştirel düşünme becerileri edinmesine yardımcı oluyor. Osservatorio lise öğretmenlerini eğiterek çalışmalarını sürdürüyor. Bu öğretmenler öğrencilerin merakını, bilgi arayışını ve eleştirel düşünme becerisini artırmak için Osservatorio’nun medya okuryazarlığı projelerini sınıflara taşıyor. Farklı kalitedeki haber kaynaklarını karşılaştırma fırsatı yakalayan öğrenciler güvenilir gazetecilikle sahte haberleri birbirinden ayırmayı öğreniyor.
Apple 1984’te Macintosh’u piyasaya sürerek kişisel teknoloji alanında çığır açtı. Bugün, Apple iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV ile inovasyonda dünya lideridir. Apple’ın dört yazılım platformu; iOS, macOS, watchOS ve tvOS tüm Apple aygıtlarında kesintisiz bir deneyim sağlar ve kullanıcılara App Store, Apple Music, Apple Pay ve iCloud gibi çığır açan hizmetlerle güç katar. Apple’ın 100.000 çalışanı dünyanın en iyi ürünlerini üretmeye ve dünyayı bulduğumuzdan daha iyi durumda bırakmaya kararlıdır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu