Tiktok Takipçi Satın Al

Apple’ın Şirket İçi 5G Modem Çalışmasında Daha Fazla Gecikmeyle Karşı Karşıya

Apple, Qualcomm'un 5G modemlerini iPhone ve diğer ürünlerinde kullanmak için kendi 5G modemini geliştirmeye çalışırken çeşitli sorunlarla karşılaşıyor.

Apple, Qualcomm ile anlaşmazlıklara ve gecikmelere yol açan kendi 5G modemi üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre, Apple, Qualcomm’un 5G modemlerini iPhone ve diğer ürünlerinde kullanmak için kendi 5G modemini geliştirmeye çalışırken çeşitli sorunlarla karşılaşıyor.

Apple, 2019 yılında Intel’in akıllı telefon işinin çoğunluğunu satın alarak kendi modem donanımını geliştirmek için ciddi bir çaba başlattı, ancak proje birçok engel nedeniyle gecikmeliyor. Apple, rakip Qualcomm’un çiplerinden daha iyi veya en azından aynı performansa sahip bir çip geliştirmek için hala “yıllarca” zamana ihtiyaç duyuyor.


Şu anda Cupertino şirketi, 2024 yılına kadar kullanıma hazır kendi modem çipini kullanmak istiyordu, ancak bu hedef gerçekleştirilemedi ve şimdi Gurman, Apple’ın 2025 başı veya sonuna kadar süren bir gecikmeyle başlatacağı bir zaman çizelgesini kaçıracağını söylüyor. Modem çipinin piyasaya sürülmesi 2025 sonu veya 2026 başına kadar ertelenmiş durumda ve Apple, teknolojiyi düşük maliyetli iPhone SE’nin bir versiyonunda tanıtmayı planlıyor.

Apple’ın İşi Zor

Apple'ın Şirket İçi 5G Modem Çalışmasında Daha Fazla Gecikmeyle Karşı Karşıya

Bir modem çipinin geliştirilmesi henüz erken aşamalarda olduğu ve “yıllarca” rekabetin gerisinde kalabileceği söyleniyor. Geliştirme aşamasında olan bir versiyon daha hızlı mmWave teknolojisini desteklemiyor ve Apple, üzerinde çalıştığı Intel koduyla da sorunlar yaşıyor. Yeniden yazımlar gerekiyor ve yeni özellikler eklemek mevcut özellikleri bozarken, ayrıca Apple’ın çipi geliştirirken Qualcomm patentlerine tecavüz etmemeye dikkat etmesi gerekiyor.

Bir Apple çalışanı, Apple’ın başarısız bir Intel projesini nasıl başarılı kılabileceğini düşündüğünü “bir gizem” olarak niteliyor. Apple’ın donanım teknolojileri grubunun da birçok projeye yayıldığı ve hataları gidermede zorluk yaşadığı söyleniyor.

Apple’ın Qualcomm ile olan memnuniyetsizliği 2017 yılında ortaya çıktı, bu yıl Apple, Qualcomm’un kendiyle ilgisi olmayan teknolojiler için haksız telif ücretleri topladığı gerekçesiyle Qualcomm’a dava açtı. Apple, Qualcomm’un modem çipi teknolojisi için çok fazla ücret talep ettiğini düşünüyordu.

iPhone 11 serisinde Apple, Qualcomm çiplerini kullanmak yerine iPhone’lara Intel çipleri takabilmişti, ancak Intel ile Apple arasındaki ilişki kısa ömürlü oldu. İPhone 11’in piyasaya sürülmesinden sonra Apple, ilk 5G iPhone’ları olan iPhone 12 modelleri için Intel çiplerini kullanmaya devam etmek istedi, ancak Intel, Apple’ın standartlarına uygun 5G çipler üretemedi.

Apple, bunun yerine Qualcomm ile yasal anlaşmazlığını çözmek zorunda kaldı ve tüm davalardan vazgeçti. İki şirket yeni bir anlaşma imzaladı, bu anlaşma Eylül 2023’te uzatıldı. Qualcomm ile yapılan son anlaşma, 2024, 2025 ve 2026’da piyasaya sürülecek akıllı telefonları kapsıyor ve Apple’ın gecikmeli modem çip geliştirmesinin sonuna kadar sürecek.

Apple’ın kendi modem çipi gecikmeli olsa da, şirket Qualcomm ile olan pahalı anlaşmasını sona erdirmek istediği için geliştirmeye devam ediyor. Apple’ın ilk modem çipi bağımsız bir çip olacak, ancak şirket ilerleyen zamanlarda Broadcom gibi tedarikçileri ortadan kaldıracak ve bileşen geliştirmesi konusunda daha fazla kontrol sağlayacak bir sistem-üzeri-çip de geliştirmeyi umuyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu