Tiktok Takipçi Satın Al

Android Root Nedir ve Ne İşe Yarar?

Android cihazlarda root nedir? ne işe yarar? sorularının cevaplarını sizlere veriyoruz.

Root nedir? Namı diğer kök erişimi olarak anılan Root işlemi nedir ve ne için yapılır? Bu soruların cevaplarını burada bulabileceksiniz.

Root kelimesi, Linux dünyasından gelmektedir. Anlamı ise en yetkili kullanıcıdır. Android cihaz aldığınız zaman orijinalinde bazı dosyalara erişimimiz kısıtlı olmaktadır.


Modern akıllı telefonlar teknolojinin harikalarıdır. Geçmişin masaüstü bilgisayarlarından daha fazla işlem gücüyle, dünyadaki her türlü bilgiyi bulabilir, Android telefonunuzu rootlamak istiyorsanız, Android’in altında çok daha fazla güç var. Android’in varlığının ilk birkaç yılında bu, çoğu cihazda oldukça basit bir işlemdi.

Neredeyse tüm Android telefonları veya tabletleri bir dokunuşla çalıştırabilen uygulamalar ve araçlar bile vardı ve birkaç dakika içinde cihazınızda gerçekten ustalaşmaya hazır olacaksınız. Android daha yetenekli hale geldikçe, rootlama işleminin cazibesi biraz azaldı. Aynı zamanda çok daha zor ve daha fazla dezavantajla geliyor.

Android Root Nedir?

Android Root işlemi ise bu erişimi kaldırarak sizin bütün dosyalara erişiminizi sağlayarak istediğiniz her işlemi yapmanıza izin vermektedir. Bütün kontrolleri sağlamanızı sağlayan root nedir sayesinde şu işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz;

Android Root Ne İşe Yarar?

 • Android cihazınıza özelleştirilmiş bir ROM dosyası kurabilme imkanı.
 • Titreşim ayarlarını değiştirebilme.
 • Ses şiddeti ayarlarını değiştirebilme.
 • Ekran ayarlarını dilediğiniz şekilde değiştirebilme.
 • Gizli dosyalara erişebilme.
 • Google Play Store’de bulunan rooti’lu uygulamaları kullanabilme.
 • Flaş ışığı yükseltebilme.
 • Hafızası düşük olan cihazlar için SD kartını dahili depolama alanına ekleyerek kullanabilme fırsatı.
 • Silinmeyen uygulamaları silebilme.
 • Kayıtlı wifi şifrelerini görebilme
 • Uygulama gizleme imkanı.
 • Fake konum atma.
 • Yazı tipi ve tema değiştirme

Android Root Nedir ve Ne İşe Yarar?

Android Root Nasıl Atılır?

Android Root atma işlemi yapmadan önce mutlaka cihazınızdaki verileri yedekleyiniz. Sonrasında şu üç dosyayı indirdikten sonra root yapma işlemine geçebiliriz. Fakat root dosyasının Android cihazınıza uyumlu olup olmadığını öğrenmelisiniz. Android cihazınıza uyumlu bir root dosyası bulduktan sonrada USB sürücüsünü cihazınıza uygun bir dosya indiriniz. Sonrasında yapmamız gereken işlemler sırasıyla şu şekildedir;

 • Telefon veya tabletinizde Ayarlar > Güvenlik bölümünden “Bilinmeyen Kaynaklar” seçeneğini aktif ediniz.
 • Cihazımız kapandıktan sonra açınız ve ardından sırasıyla şu işlemleri yapınız. Ses kısma + ana tuş + power tuşlarına eşzamanda basıyoruz. Gelen pencerede ses arttırma tuşuna basarak cihazımızı bilgisayara bağlıyoruz.
 • Odin programını bilgisayarımızda çalıştırıyoruz.
 • PDA bölümünden cihazımıza yükleyeceğimiz root dosyasını seçerek, başlat tuşuna tıklıyoruz.
 • Bu işlem süresinde cihazımız birkaç defa kapanıp açılacaktır. İşlem bittiğinde artık cihazınız rootlu olacaktır.

* Yapılan Root işleminden teknodiot.com sorumlu değildir.

Android Root Yapmanın Avantajları

Android’de kök erişimi kazanmak, Windows’u yönetici olarak çalıştırmaya benzer. Sistem dizinine tam erişiminiz vardır ve işletim sisteminin çalışma biçiminde değişiklik yapabilirsiniz. Köklendirmenin bir parçası olarak, Magisk – SuperSU gibi bir yönetim istemcisi kurarsınız, eskiden en iyi seçenekti, ancak bakıma muhtaç hale geldi. Bu araçlar temel olarak telefonunuzdaki kök erişiminin bekçisidir. Bir uygulama root istediğinde, root yöneticisini kullanarak onaylamanız gerekir.

Magisk durumunda, istemciyi, topluluk tarafından geliştirilen çok sayıda modül aracılığıyla telefonda başka değişiklikler yapmak için de kullanabilirsiniz. Diyelim ki telefonunuzdaki sistem temasını beğenmediniz. Root ile bunu değiştirebilirsiniz. Ayrıca uygulama verilerini manuel olarak yedekleyebilirsiniz, böylece bir daha asla kaybetmezsiniz. Cihazınızın CPU özelliklerini değiştirmek mi istiyorsunuz? Bu root ile de mümkündür.

Android Root Nedir ve Ne İşe Yarar?

Rootlamanın her zaman basit bir süreç olmadığını ve yol boyunca hıçkırıklarla karşılaşabileceğinizi anlamak önemlidir. Android cihazınızı kesinlikle rootlamanız gerektiğine karar verirseniz, aşağıdan devam edin, ancak bunun kalpsiz veya teknoloji tecrübesiz kişiler için olmadığını bilin.

Üreticiler ve taşıyıcılar sizi kök salmaktan vazgeçirecek ve sadece korkutmakla kalmıyorlar. Talimatları doğru bir şekilde takip etmezseniz, en kötü senaryo cihazınıza onarılamaz bir şekilde zarar verebilir, ancak birçok kişi potansiyel faydaların buna değdiğini düşünüyor. Bir ile köklü telefonu , kendi işlemci kadar bloatware, hız kaldırmak ve telefon yazılımın görünümünü her eleman özelleştirebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu