Tiktok Takipçi Satın Al

Packet Loss Nedir? Neden Olur?

Packet loss yani paket kaybı en basit ifade biçimiyle bir ağ ortamında geçen paketlerin hedeflerine ulaşmadan önce ‘’çalınmaları’’ durumudur. Packet loss durumunun bir kaç nedeni vardır.

Bağlantı Sıkışıklığı

‘Packet loss’un başlıca nedenlerinden biri, bağlantı tıkanıklığıdır. Basit bir benzetme yaparsak, yolda yeteri kadar yol alabileceğinden daha fazla araba olduğunda trafikte saatin yoğunlaşması durumudur. Ya da 4 şeritli bir yolun ileride 2 şeride düşmesi durumunda yaşanan sıkışıklığa benzetilebilir. Olan şey şu ki, bir linke işlemek için tasarlanandan daha fazla paket geldiğinde bir yavaşlama söz konusu olur.


Bazı durumlarda, bağlantı teknik olarak ulaşan trafik miktarını teknik olarak idare edebilse dahi, belirli bir sınırın ardından paketleri bırakmak üzere yapılandırılmıştır.

Bağlantı teknik olarak 100 Mbps’e kadar desteklese bile, ISS kurumlarını sadece 2 Mbps’lik trafiğe zorlayabilmesi için cihazlarını yapılandıracaktır. Daha fazlası genellikle bırakılacaktır.

Ağ tıkanıklığının bir başka örneği de servis sağlayıcıların bilerek bir aboneliği abonelikten çıkarmalarıdır. Bunun sebebi, bu hizmetin tüm abonelerinin bağlantıyı aynı anda kullanmayacak olmalarıdır. Bununla birlikte, hizmeti yoğunluğundan daha fazla insanın kullandığı kapasiteden daha fazla kullanan kişi, tıkanıklıktan kaynaklanan packet loss sorunuyla karşılaşır.

Aşırı Kullanılmış Cihazlar

Ağ tıkanıklığına benzer packet loss’un bir başka nedeni de aşırı kullanılan cihazlardır. Bu, bir cihazın tasarlanmadığı kapasitede çalıştığı anlamına gelir. Bir ağda, paketler işlendiklerinden daha hızlı ulaşabilirler.

Bu tür bir durumla başa çıkmak için, birçok cihazın işlenip gönderilinceye kadar geçici olarak paketleri tuttukları ara bellekleri vardır. Bununla birlikte, aşırı kullanılan bir cihaz durumunda, tampon muhtemelen hızlı bir şekilde dolar ve fazla paketlerin düşmesine neden olur.

Çoğu zaman olan, cihazın normal (yoğun olmayan) çalışma süreleri boyunca yeterince iyi bir performans göstermesidir ancak yoğun dönemlerde, genellikle cihazın yüksek CPU kullanımında belirgin olan performansta gözle görülür bir düşüş olacaktır.

Hatalı Donanım veya Yazılım

Packet loss’un bir başka nedeni de hatalı donanımdır. Bu, bir cihazın bir bileşeni veya cihazın kendisi olabilir.

Bazı durumlarda bağlantı başka bir arayüze taşındığında performans artışı gözlemlenebilir.

Geliştirme ekibinin ağ aygıtlarında çalışan yazılımdaki tüm hataları yakalaması genellikle imkansızdır ve bu hatalardan biri packet loss’a neden olabilir.

Kablolu ve Kablosuz Ağlar

Ağ ortamı türü ayrıca packet loss’un bir nedeni olabilir. Genel olarak konuşursak, wireless (kablosuz ağ) kullananlar, kablolu ağ kullanan meslektaşlarından daha fazla aksamalara maruz kalabiliyor. Örneğin, radyo frekansı paraziti, kablosuz ağlarda packet loss’a neden olan önemli bir sorun olabilir.

Kablosuz bir ağda packet loss’a neden olabilecek diğer zorluklar arasında zayıf sinyal, mesafe sınırlamaları ve (yanlış yapılandırılmış) dolaşım vardır; bunların çoğu wifi analizörünün bir kombinasyonu ile çözülebilir.

Kablolu ağlarda, hatalı kablolar packet loss’a neden olabilir. Bu, kablonun uygun şekilde sonlandırılmaması veya kablonun hasar görmesi nedeniyle kablodan akacak elektrik sinyali için sorunlara neden olabilir.

Saldırı

Bir cihaz saldırı trafiğiyle boğulmuş olduğunda  meşru paketlerin düşmesine neden olabilir. Bu da yine packet loss’a sebep olur.

Hatalı Yapılandırma

Packet loosa son sebep olan neden de hatalı konfigürasyondur. Yani, bir bağlantıdaki iki cihaz arasındaki hız ve çift yönlü uyumsuzluktur. Bir cihaz yarı çift yönlü için yapılandırılmış, diğeri tam çift yönlü için yapılandırılmışsa, muhtemelen bağlantıda packet loss ile sonuçlanacak çarpışma olacaktır.

Not: Her ağ zaman zaman packet loss gibi sorunlarla karşılaşır. Bu beklenen bir şeydir. Ancak, bu sorunların ağın performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olmaması gerekir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu