Android Konum Ayarlarınızı Nasıl Yöntebilirsiniz?

İşaretlenmeden bırakıldığında, telefonunuz ve uygulamalarınız sizi her zaman izleyebilir. Android konum ayarlarınızı nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Konum verileriniz hassastır. Cebinizde bir akıllı telefon bulundurduğunuzda, her zaman izleniyorsunuz.

Verilerin hassas olması, doğal olarak iyi veya kötü olduğu anlamına gelmez, sadece onu nasıl yöneteceğinizi bilmeniz gerektiği anlamına gelir. Neyse ki, Android telefonunuz, konum verilerinizi yönetmek için kapsamlı seçeneklere sahiptir. Hadi bir bakalım.

Temel Konum Ayarlarınıza Nasıl Erişilir?

Konum ayarlarınıza erişmenin en hızlı yolu Ayarlar menüsünü kullanmaktır. Bekleyen bildirimleri kontrol etmek ve ekran parlaklığı ve Wi-Fi bağlantısı gibi hızlı ayarlamalar yapmak için yaptığınız gibi ekranı aşağı kaydırın. Bu bir dişli simgesi ortaya çıkaracaktır – Ayarlar menünüzü açmak için ona dokunun.

Tüm Android telefonlar farklıdır, ancak altında ya doğrudan konum ayarlarını bulacaksınız Konum veya Kilit ekranı ve güvenlik, seçtiğiniz gereken yerden Konum altında Gizlilik bölümünde.

Artık, cihazınızın konum modundan başlayarak ayarları değiştirmeye başlayabilirsiniz. Bu, cihazınızın konumunuzu paylaşıp paylaşmadığıdır. Basit bir açma / kapama kaydırıcısı şeklini alır.

Konumu Belirlemek Için Tarama

Tarama menü cep cihaz ağları ve diğer cihazları arar olsun veya olmasın kontrol etmenizi sağlar. Bu önemlidir, çünkü cihazınız Wi-Fi, veri ağları veya bazı Bluetooth cihazlarıyla etkileşime girdiğinde görünür hale gelebilir.

Açık olmak gerekirse, bu ayar, cihazınızın bu diğer cihazları ve ağları gerçekten bağlanmadan konumunuzu belirlemek için kullanmasına izin veren bir Android özelliğini kontrol eder. Bu ayarlara sahipseniz ancak Wi-Fi veya verileriniz kapalıysa, telefonunuz yine de konumunuzu izlemek için bu ağları veya cihazları kullanabilir.

Uygulama Düzeyindeki İzinleri Yönetme ve Anlama

Uygulama düzeyindeki izinler az bilinen bir gerçeği ele alır: Genel konum verilerinizi kapatabilir, ancak yine de belirli uygulamaların bunlara erişmesine izin verebilirsiniz. Bu izinleri ayrı uygulamalarda yönetebilirsiniz, ancak bu menü hepsini aynı anda görmenize izin verir.

Bu önemlidir çünkü bazı uygulamaların verilerinize erişmesine izin verirken diğerlerini engellemenize izin verir. Ayrıca, gizli programların genel cihaz ayarlarınızı geçmek için izinleri kullanmasını önlemenize de olanak tanır.

Android’in Konum ekranında, Son konum isteklerinizi görebilirsiniz . Bu, üzerinde değişiklik yapabileceğiniz bir menü veya ayar değildir, yalnızca cihazınızda yakın zamanda konum verilerine erişme veya paylaşma talebinde bulunan uygulamaları görüntüler.

Beklemeyebileceğiniz bazı uygulamalar konumunuza erişebilir ve onu kullanabilir. Android 10 ve sonraki sürümlerinde, yalnızca ön planda çalışırken bir uygulamaya konum izni verme seçeneği vardır.

İLGİLİ İÇERİK:  Google 2020 Yılının İlk Android Güvenlik Yamasını Yayınladı!

Konum Servislerini Yönetme ve Anlama

Konum sayfasındaki alt menüler ve ayarların tümü Konum Servisleri altında birbirine bağlanmıştır . Android Konum Servisleri , mobil cihazınızın GPS’i nasıl kullandığını kontrol eder . Wi-Fi, mobil veri veya Bluetooth’un aksine, cihazınızdaki GPS dünyanın hemen hemen her yerinde ve etrafta başka cihaz yokken çalışır.

Google Konum Ayarları Nasıl Yönetilir?

Android Konum Servisleri için son iki seçenek Google hesabınızı içerir. Bunun nedeni, Google ve Android’in özellikle konum verilerinize nasıl erişip kullandıklarıyla ve konum verilerinizi diğer Google hesaplarıyla nasıl paylaşmayı seçebileceğinizle ilgili olmalarıdır.

Bu menüler, daha yüksek bir kişiselleştirme düzeyine sahip oldukları ve cihazınıza bağlı her Google hesabı için ayarları ayrı ayrı yönetebileceğiniz için biraz daha karmaşık hale gelir.

Dolayısıyla, hem iş e-postanız hem de kişisel e-postanız cihazınıza bağlı Gmail hesaplarıysa, bu hesapların her birinin cihaz konumunuza nasıl bağımsız olarak eriştiğini ve paylaştığını yönetebilirsiniz.

Aşağıdaki ayarlara yukarıda açıklanan menülerden erişebilirsiniz, ancak menüde bu alanları seçtiğinizde Android hesap ayarlarınızı değiştirmek için yeni sayfalara yönlendirilirsiniz.

Google Konum Geçmişinizi Yönetme

Konum Geçmişi , hizmetlerine eriştiğinizde Google’ın size sağladığı bilgileri kişiselleştirmek için cihazınızın konumunu zaman içinde kaydeder. Örneğin, sık kullandığınız mağazalardan reklamlar veya Google Haritalar’ı kullandığınızda daha hassas şekilde uyarlanmış rotalar alabilirsiniz. Bazı insanlar bunu sever, bazıları sevmez.

Bu ekrandan, basit bir kaydırıcıyla konum geçmişinizi açıp kapatabilirsiniz. E-posta hesaplarınızda bulunabilecek otomatik silme özelliğine benzer şekilde, konum geçmişinizi temizlemek için bir otomatik silme seçeneği de seçebilirsiniz.

Ayrıca, tarayıcı geçmişinizde olduğu gibi belirli öğeleri silmek için geçmiş geçmişinizi de yönetebilirsiniz.

Ekranın alt kısmındaki Tüm Etkinlik kontrollerini gör seçeneğinin belirlenmesi sizi cihaz konumuyla ilgili olmayan diğer Google hesabı verilerini ayarlamanıza izin veren ayrı bir ekrana götürür.

Google Konum Paylaşımınızı Yönetme

Konum Paylaşımı , varsa Google uygulamaları ve hizmetleriyle paylaştığınız konumu hangi Google kullanıcılarının görebileceğini kontrol etmenize olanak tanır. Google uygulamalarının ve hizmetlerinin konumunuza erişmesini önlemek için yukarıdaki ayarları kullandıysanız, bu alanın seçilmesi size konumunuzun paylaşılmadığını bildirir.

Geçerli Google uygulamalarının ve hizmetlerinin konum verilerinize erişmesine izin verirseniz, bu alanı seçmek, hangi Google hesabı kullanıcılarının bu bilgilere erişebileceğini özelleştirmenize olanak tanır. Google Takvim kullanıyorsanız, paylaşım arayüzü benzerdir.

Bu önemli özellik, yürüyüş yapmak veya dayak yolu üzerinde kamp yapmak gibi potansiyel olarak tehlikeli bir şey yapıyorsanız, bir arkadaşınızın veya aile üyesinin konumunuzu görmesine izin vermek gibi şeyler yapmanıza izin verme potansiyeline sahiptir. Sonuçta, konum verileri korkutucu olabilir ancak hayatınızı da kurtarabilir.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu