Android 11’de Olması Muhtemel 11 Özellik!

Android 10, sistem genelinde karanlık bir tema, düzinelerce gizlilik değişikliği, güncellenmiş navigasyon hareketleri ve çok daha fazlasıyla büyük bir sürümdü. Yine de bu, hâlâ iyileştirmeye yer olmadığı anlamına gelmiyor. Android 11’in ilk önizleme yapıları önümüzdeki aylarda muhtemelen akıllı telefonlarımızı ve tabletlerimizi daha kullanışlı hale getirmek için daha fazla özellik ile gösterilecek.

İşte Android 11’e özel bir sırayla eklendiğini görmek istenilen 11 değişiklik;

Ekran Kaydı Alma

Apple, başlangıçta 2017’de piyasaya sürülen 11 sürümüyle iOS‘a yerel ekran kaydı ekledi. Ekranı yıllarca kaydedebilen üçüncü taraf Android uygulamaları olmasına rağmen, API sınırlamaları nedeniyle cihazınızın dahili kayda erişemiyorlar. Google’ın Android’e bir kayıt cihazı eklemesi yeterince uğraştırıcı oluyor.

Android 10 betalarının başında bir tane için deneysel bir bayrak göründükten sonra Android 10’a bir ekran kaydedici dahil edilecek gibi görünüyordu ancak özellik hiç çalışmadı ve son Android 10 sürümü için sistem bayraklarına erişim yeteneği kaldırıldı (Pixel telefonlarda ADB komutları kullanılarak etkinleştirilebilir).


 

Android 11'de Olması Muhtemel 11 Özellik!  Android 11'de Olması Muhtemel 11 Özellik!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                         OneUI 2.0’daki ekran kaydı

Otomatik karanlık mod

Bu, Android 10 için kısmen uygulanan, ancak hiç tamamlanmayan başka bir özelliktir: karanlık mod için otomatik bir anahtar. Samsung OneUI, karanlık temayı günbatımında etkinleştirmeyi ve güneş doğarken geri dönmeyi zaten destekliyor ve hatta herhangi bir Android 10 cihazına işlevsellik ekleyen bir üçüncü taraf uygulaması bile var.

Android 11'de Olması Muhtemel 11 Özellik!

                                                        OneUI’de otomatik koyu / açık mod değiştirme

Google’ın Android 10’un karanlık temasında aylarca çalıştığı ve temaları otomatik olarak değiştirmek için basit bir geçiş yapmadığı hala çılgınca bir hareket.

Kısayollar

Android genellikle iOS’tan daha çok yönlü bir işletim sistemi olarak kabul edilir fakat Apple iOS 12’deki Siri Kısayollarının tanıtımıyla oyununu hızlandırdı. Bu özellik size, IFTTT’nin yerel bir sürümü gibi herhangi bir uygulamanın takabileceği bir otomasyon platformu sağlar. Google Asistan rutinleri, kısayollar tek bir tetikleyici için değişkenleri ve çoklu eylemleri desteklediğinden, bu hizmetlerden daha güçlüdür.

Android 11'de Olması Muhtemel 11 Özellik!

                                                                           Siri Kısayolları (Apple)

Tasker, Android cihazlarda yıllarca bazı otomasyonu mümkün kıldı ve bu uygulama kadar harika, herhangi bir uygulamanın ekleyebileceği API’larla sistem düzeyinde bir eşdeğer inanılmaz olurdu. Kısayollar cihazlar arasında senkronize edilebilirse artı puanı kullanıcılardan toplayabilir.

Birleştirilmiş dosyalar uygulaması

Google, yıllardır Android’in yerleşik dosya yöneticisini ihmal etti. Şirket, 2017 yılında Android Go cihazları için tamamen yeni bir tane oluşturdu ve başlangıçta eşler arası dosya paylaşımı ve depolama alanını temizlemeye odaklandı. O zamandan beri, uygulama birçok yeni özellik aldı ve şimdi ‘Google’dan Dosyalar’ olarak adlandırılıyor. Android 10’da varsayılan dosyalar uygulaması haline getirmek mantıklı olurdu ancak Google mevcut sistem dosya yöneticisine küçük bir görsel revizyon verdi.

Android 11'de Olması Muhtemel 11 Özellik!

                                                                   Android 10’daki dosyalar uygulaması

Google tarafından Dosyalar’ın ve Android dosya yöneticisinin tek bir uygulamada birleştiğini görmek isterim – ya da en azından Google tarafından daha fazla Dosya özelliğinin sistem uygulamasına entegre edilmesi gerekir. Cihaz üreticileri muhtemelen kendi dosya uygulamalarıyla değiştireceklerdi, ancak en azından artık Pixel’imde iki dosya yöneticisinin yüklü olması gerekmeyecekti.

Tüm bölgelerde tarayıcı seçici

Avrupa Birliği’nden 5 milyar dolarlık bir antitröst cezası sonrasında Google, Avrupa’da satılan Android cihazlarda varsayılan arama motorunu ve web tarayıcısını seçmek için bir menü eklemek zorunda kaldı.

Android 11'de Olması Muhtemel 11 Özellik!

                              Avrupa Birliği sakinleri yeni bir Android cihazı kurarken bu ekranı görürler.

Chrome artık Android 10’da WebView oluşturma motoru olarak işlev görmüyor (hala Chrome’a dayanıyor ancak ayrı bir APK), bu nedenle Chrome’u varsayılan Google uygulamaları paketinden kaldırmayla ilgili herhangi bir teknik sorun olmayacaktı; işletim sistemi size izin verebilir kurulum işlemi sırasında hangi tarayıcı ile başlayacağınızı seçin.

Yine, hükümetler Google’ın web üzerindeki neredeyse tekelinden memnun olduğu sürece bunun asla olmayacağını biliniyor ama sonuçta bu bir istek listesi olduğunu unutmamakta fayda var.

Pano yöneticisi

Android 10, uygulamaların pano verilerinize arka planda erişmesini engeller. Bu güvenlik ve gizlilik açısından güzel bir gelişme olsa da, pano yöneticisi uygulamalarını kullanmaktan hoşlanıyorsanız çok da iyi değil.

Google, uygun bir değiştirme (size bakarken, Inbox) olmadan hizmetleri ve özellikleri kaldırmaya yabancı değildir, ancak Android 11 için, temel işletim sisteminin bir parçası olarak tam özellikli bir pano yöneticisinin görünmesini isteriz. Gboard’da zaten bir pano yöneticisi var, çünkü klavyeler her açıldığında panoya erişebiliyor ancak pek bir şey yapamıyor.

Android 11'de Olması Muhtemel 11 Özellik!

                                                                      Gboard’daki pano yöneticisi

Bu olursa olsun veya olmasın, Google yine de pano yöneticileri için yeni bir rol eklemelidir, böylece birisi panoya erişmek için tek bir üçüncü taraf uygulaması seçebilir (tıpkı tarayıcılarda zaten yapabileceğiniz gibi).

Geliştirilmiş geniş ekran desteği

Google, Android 3.0 Honeycomb ile tablet pazarına sert bir şekilde eğildi, ancak Motorola XOOM ve diğer amiral gemisi düzeyindeki tabletlerin karışık bir şekilde alınmasından sonra, sonraki her OS güncellemesi Android’in tablete özgü bileşenlerini kaldırdı. Android 4.2 Jelly Bean, tablete telefonlarla aynı genel arayüzü vererek görev çubuğu benzeri kenetlemeyi kaldırarak son çiviyi tabuta sürdü.

Android’in yerleşik uygulamalarının çoğunun, sadece tabletleri değil Chromebook’ları da inciten büyük ekranlar için korkunç bir desteği var. Android 11’in büyük ekranlara yenilenmiş bir odak içerdiğini görmek isterim, Google’ın daha fazla uygulaması birden çok sütun ve geniş en boy oranını destekliyor. Play Store’da şimdi bir yıl öncesine göre (biraz) daha iyi bir tablet kullanıcı arayüzü var.

Android 11'de Olması Muhtemel 11 Özellik!  Android 11'de Olması Muhtemel 11 Özellik!  Android 11'de Olması Muhtemel 11 Özellik!

Optimize edilmiş şarj

Telefonlarımızdaki lityum-iyon pillerin sınırlı bir ömrü vardır ve tekrar tekrar% 100’e kadar şarj edilir ve pillerin takılı kalması pili ~% 80’den biraz daha hızlı yıpranabilir.

Apple, iOS 13’te telefonu yalnızca% 80’e kadar şarj eden, ardından telefon şarj cihazından çıkarabileceğinizi tahmin edene kadar orada bırakan yeni bir optimize edilmiş şarj özelliği tanıttı. Apple bunu şöyle açıklıyor:

iOS 13 ve sonraki sürümlerde, Optimize Edilmiş Pil Şarjı, iPhone’unuzun tamamen şarj olma süresini azaltarak pilinizin aşınmasını azaltmak ve ömrünü uzatmak için tasarlanmıştır. Özellik etkinleştirildiğinde, iPhone’unuz belirli durumlarda şarjı% 80’i geçecek şekilde geciktirir.

iPhone’unuz, günlük şarj rutininizi öğrenmek için cihazdaki makine öğrenimini kullanır, böylece Optimize Edilmiş Pil Şarjı, yalnızca iPhone’unuz uzun süre şarj cihazına bağlanacağını öngördüğünde etkinleşir. Algoritma, iPhone’unuzun fişi çekildiğinde hala tam olarak şarj olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Birkaç Android üreticisi, telefonlarına OnePlus da dahil olmak üzere benzer bir özellik ekledi, Google bunu Android 11’li tüm cihazlara getirmelidir.

AirDrop

Apple’ın iOS’unda yıllardır ‘AirDrop’ adlı bir özellik vardı, bu da insanların önce kişi bilgilerini değiştirmeden fotoğraf, web sitesi, kişi ve diğer verileri fiziksel olarak yakın olan herkese göndermelerine izin veriyor. Android Beam, Ice Cream Sandwich’den benzer işlevler sundu ancak verileri son derece yavaş bir Bluetooth bağlantısı üzerinden kopyaladı, cihazlar arasında fiziksel temas gerektirdi ve Android 10’da kaldırıldı.

Android 11'de Olması Muhtemel 11 Özellik!

                                                           Yakındaki Paylaşım (Kaynak: 9to5Google)

Android 10’un beta döneminde, Google’ın, yakındaki Android telefonlarını Bluetooth aracılığıyla bulacak ve dosyaları doğrudan bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden aktaracak olan ‘Hızlı Paylaşım’ adlı AirDrop benzeri bir özellik geliştirdiği keşfedildi. Bu özellik, yeni bir ‘Yakın Paylaşım’ adıyla Google Play Hizmetlerinin bir parçası olarak hala geliştirilme aşamasındadır ve Android 11’in dahil edilmesi harika olurdu.

Ekran görüntülerini kaydırma

Bu, OxygenOS, Samsung OneUI ve hatta HTC’nin ROM’u dahil olmak üzere, Android’in özel lezzetlerinin yıllardır sahip olduğu başka bir özelliktir ancak yine de stok Android’den kaçınmaktadır. Kayan ekran görüntüleri ile birden fazla ekran görüntüsü almak zorunda kalmadan daha fazla dikey içerik yakalayabilirsiniz.

Google şu anda Android 11’e kaydırma ekran görüntüleri getirmeyi planlıyor, bu yüzden umarım bu sefer gerçek olacak.

 

 

 

 

 

 

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu