Tiktok Takipçi Satın Al

Android 10’daki En İyi Yeni Erişilebilirlik Özellikleri!

Android 10, Android’in en yeni sürümüdür ve gelişmiş güvenlik, jest tabanlı gezinme, güncellenmiş ebeveyn denetimleri ve katlanabilir ekran desteği gibi yeni özelliklerle doludur ve Android’in her güncellemesi ile engelli insanlar için birkaç yeni ve geliştirilmiş erişilebilirlik özelliği geliyor. Tip olarak değişirler ve Erişilebilirlik ayarları menüsünden kolayca etkinleştirilebilirler. En önemlisi görsel, işitsel, konuşma veya fiziksel bozulma yaşayan herkes için Android’i daha kullanışlı hale getiriyorlar.

Android 10’un erişilebilirlik özelliklerinin en son sürüm sürümüyle uyumlu olmasına rağmen, gelecek daha birçok güncelleme var. Android 10’un erişilebilirlik ayarlarındaki yeniliklere bir göz atmanız ve sıradan bekleyeceğiniz güncellemelerin bazılarının önizlemesini görmeniz yeterli.

Karanlık Mod!


Android 10'daki En İyi Yeni Erişilebilirlik Özellikleri!

Karanlık mod, teknik olarak Android’in erişilebilirlik özelliklerinin bir parçası değildir, ancak herkes bugünlerde hakkında konuşuyor gibi görünüyor – ve iyi bir sebepten dolayı. Koyu arka plandaki açık metin, çoğu insan için dostça bir renk şeması olma eğilimindedir. Özellikle ışık hassasiyeti veya fotofobisi olanlar veya parlak ekranlardan kaynaklanan baş ağrısına eğilimli olanlar için faydalıdır. Ek bir avantaj olarak, daha koyu bir kullanıcı arayüzü pil ömründen tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Karanlık mod standart Android ayarları panelinden kullanılabilir. Ekran altında, Karanlık tema seçeneğine ilerleyin ve açmak için düğmeyi çevirin. Bu, sistem genelinde karanlık modda geçerlidir. Android arayüzü ve çeşitli unsurlar, uyumlu uygulamalarla birlikte, otomatik olarak koyu temaya geçecektir.

Ne yazık ki, cihazınızda daha koyu renk şemasını benimsemeyen üçüncü taraf uygulamalar varsa, beyaz arka planlarla mücadele etmeye devam edersiniz. Daha karanlık bir arayüze güvendiğinizi bilmenin kesin yolu, Google Play Store üzerinden doğrudan geliştiriciye bir e-posta göndermek veya bu özelliği isteyen bir inceleme bırakmaktadır.

Canlı Altyazı

Android 10'daki En İyi Yeni Erişilebilirlik Özellikleri!

Android 10’un seçim çerçevesi özelliklerinden biri, herhangi bir videoya veya sözlü sese otomatik altyazı ekleyen Live Caption (telefon ve video aramaları için kaydetme). Live Caption, Twitter ve Instagram gibi sosyal medyadaki videolarla da çalışır. Hatta podcast’lerle bile çalışacak.

Resim yazısı cihazda gerçekleşir, böylece uçak modundayken bile çalışır. Şu anda Pixel 4 ve Pixel 4 XL cihazlarda mevcut olup piyasaya sürülmesi, bu yıl Pixel 3, 3XL, 3a ve 3a XL’e ulaşması bekleniyor. Google, önümüzdeki yıl daha yaygın olarak kullanılabilmesi için diğer cihaz üreticileriyle de çalıştığını söylüyor.

Canlı Başlık, Ses ve Ekran Metni etiketli bölümün altındaki Erişilebilirlik ayarları menüsünde bulunur. Açtıktan sonra, metin boyutunu, başlık stilini ve varsayılan dili seçebilirsiniz.

Android 10'daki En İyi Yeni Erişilebilirlik Özellikleri!

Henüz Live Caption’a erişimi olmayanlar için Live Transcribe adlı kardeş özelliğini deneyin. Android 9 Pie’de piyasaya sürüldü ve çevrenizdeki aktif diyalogları ve cihazınızda çalan sesleri kopyalayabilir.

Live Transcribe, Sesli ve Ekrandaki Metin altındaki Live Captions ile aynı Erişilebilirlik ayarları menüsünden açılabilir. Etkinleştirildiğinde, alt gezinti çubuğuyla erişilebilir. Metni ne kadar büyük göstereceğinize bağlı olarak cihazınızın bir transkripsiyonu kaydetmesini isteyip istemediğinize kadar seçeneklerle Live Transcribe’ı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, Live Transcribe’ı iki dilde kullanabilirsiniz.

Ses yükseltici

Android 10'daki En İyi Yeni Erişilebilirlik Özellikleri!

Ses Amplifikatörü Android 10 erişilebilirlik özelliği olarak faturalandırılmıştır, ancak Android 9’dan beri kullanılabilir. Yenilenmiş bir arayüz ve Android Marshmallow ile geriye dönük uyumluluk eklenmesi dahil olmak üzere en yeni sürümde güncellendi.
Ses Amplifikatörü, telefonunuza takılı kablolu kulaklıklar tarafından toplanan ortam sesini ve sözlü kelimeyi etkili bir şekilde güçlendirir. Çok yüksek sesleri eşzamanlı olarak solurken çevrenizi biraz daha iyi ayarlamanıza yardımcı olabilir. Ses ve Ekran Metni altındaki Android ayarları menüsünün Erişilebilirlik bölümünde mevcuttur. Live Transcribe gibi, özelliği de alt gezinme çubuğundan açıp kapatabilirsiniz.

Ses dengesi

Android 10'daki En İyi Yeni Erişilebilirlik Özellikleri!

Ses Amplifikatörü ile birlikte, millet artık bir Android cihazdan gelen ses ve müzik akışının Ses dengesini ayarlayabilir. Sürgü, Ses Amplifikatörünün altındaki Erişilebilirlik ayarlarında mevcuttur. Müzik dinlerken veya kaydırıcıyı tercih edilinceye kadar konuşurken kaydırıcıyı hareket ettirin.

Gelişmiş işitme cihazı desteği

Her ne kadar Android uzun zamandır işitme cihazı desteği sunsa da, Android 10 yeni bir açık kaynaklı işitme cihazı spesifikasyonu için uyumluluk içermektedir. Bluetooth LE üzerinde çalışıyor ve Google kısmen iki büyük işitme cihazı üreticisi olan GN Hearing ve Cochlear ile geliştirdi.

Spesifikasyon açık kaynak olduğundan, herhangi bir OEM veya telefon üreticisi işitme cihazlarıyla kullanım için akıllı telefonlarını optimize etmek için kullanabilir. Aynı zamanda, bir donanım kilidinin etrafında dolaşma ihtiyacını ortadan kaldırmaya yardımcı olacak ve hem işitme cihazı hem de akıllı telefondaki pil ömrünün uzamasına yardımcı olma avantajına sahiptir.

Talkback

Android’in “Talkback” ekran okuma özelliği, Android’in yıllık sistem güncellemelerine göre farklı bir sürümde güncelleyen, kullanılmış Erişilebilirlik özelliklerinden biridir. Google’ın Android erişilebilirliği ürün müdürü Brian Kemler’e göre, güncellemeler genellikle yılda üç kez olacak ve bir sonraki sürüm Kasım 2019’a ulaşacak ve “mevcut ürünü optimize etmek” için yapılan iyileştirmelerle birlikte sağlığı şifreleyin. Görme engellilere yardımcı olmak amacıyla bazı yeni Talkback özelliklerine de sahip oldu.

Harekete geçme zamanı!

Android 10'daki En İyi Yeni Erişilebilirlik Özellikleri!

Bir bildirimde veya sistem isteminde işlem yapmak için belki biraz daha zamana ihtiyaç duyan kişiler, kaybolmadan önce zaman aşımı tercihlerini ayarlayabilir. Erişilebilirlik ayarlarında, açılır pencere kaybolmadan önce herhangi bir yerden 10-30 saniye, iki dakika seçebilirsiniz. Tek uyarı, bazı üçüncü taraf uygulamaların bu özellikle uyumlu olmamasıdır.

Titreşim ve dokunsal gücü

Android 10'daki En İyi Yeni Erişilebilirlik Özellikleri!

Akıllı telefonunuzun titreşim motorunun çaldığında yoğunluğunu ayarlamak veya ekrana dokunduğunuzda dokunsal geri bildirimi etkinleştirmek istiyorsanız bu özelliği kullanın. Telefonun hiç cevap vermesini istemiyorsanız, titreşim ve dokunsal geri bildirimi bu ayardan da kapatabilirsiniz.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu