ANC Nedir? (Active Noise Cancelling) - TeknoDiot.com
TeknoDiot.com
 
  

ANC Nedir? (Active Noise Cancelling)

ANC Nedir? (Active Noise Cancelling)

ANC, son yıllarda karşımıza sıklıkla çıkan, kulaklıklarda bulunan bir özelliktir. Aktif Gürültü Engelleyici olarak bilinen ANC kullanıcılarına çeşitli avantajlar sunmaktadır.

ANC nedir ve ne işe yarar? Bu özelliği taşıyan her kulaklık, markasına ve gelişmiş özelliklerine göre kullanıcılarına farklı deneyimler sunmaktadır. Normal şartlar altında, her zaman için kulaklık kullanımının yapıldığı ortamlar yalıtımlı ve dış sesten bağımsız olmayabilmektedir.

Bu durumda kullanılan kulaklık üzerinden dinlenen bir müziğin ya da yapılan telefon konuşmasının kalitesi düşmektedir. ANC özelliği bulunan kulaklıklar sayesinde ise ortam seslerinin devre dışı kalması sağlanabilmekte ve yapılan telefon görüşmeleri de, müzik dinletileri de daha kaliteli bir halde kulaklara iletilebilmektedir.

Active Noise Cancelling teknolojisi, bu özelliğin bulunduğu kulaklıklar da yer alan mikrofon sayesinde çalışmaktadır. Bu mikrofon, kullanımın yapıldığı ortamda oluşan sesleri dinlemekte ve her bir sesin tersini üreterek bu söz konusu ses kirliliğini sıfırlamaktadır. Böylelikle kulaklık üzerinden gereksiz seslerin ortadan tamamen kalkması sağlanmaktadır.

ANC Çalışma Prensibi

ANC Nedir? (Active Noise Cancelling)

ANC teknolojisine uygun kulaklıkların çalışma prensibi, dışarıda oluşan gürültünün mikrofon tarafından dinlenmesi ve de bu seslerin tersi olan frekansların kulaklıkların içine verilmesine dayanmaktadır. Böylelikle gürültü olarak nitelendirilen sesler ile üretilen frekanslar birbirini sıfırlamaktadır.

Dolayısı ile ANC teknolojisini bünyesinde barındıran kulaklıklar ile yapılan müzik dinletileriyle telefon konuşmaları daha kaliteli olmaktadır. Örneğin; uçak yolculukları esnasında motordan gelen sesler engellenmekte, ortamda bulunam ve tek kaynaktan gelen gürültü yüzde 99 oranında engellenebilmektedir.

ANC Nedir? (Active Noise Cancelling)

ANC Nedir? (Active Noise Cancelling)

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Apple’dan Yeni iPhone X Reklamı!

Buğra Noyan

AMD, Amazon’da En Çok Satan 10 İşlemcinin Tümüne Sahip!

Hüseyin Ceylan

Motorola One Zoom Sızdı, İşte Detaylar!

Hüseyin Ceylan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.