Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarınızda yer alan anakartın modelini nasıl öğrenebilirsiniz, bu sorunun cevabını bu rehberimizde sizlerle paylaştık. İşte Anakart modeli öğrenme işlemi;

Anakart modeli öğrenme, ana kartın sahip olduğu donanım özelliklerinin bilinmesi ya da öğrenilmesi ve driverlerinin bilinmesi için gerekli olan kıstaslar arasında yer almaktadır.

Anakart birçok donanımı üzerinde bulunduran ve bilgisayarın etkin bir şekilde kullanılabilmesini sağlayan elektronik bir karttır. Anakart modelini öğrenmek için program indirilebilmesi mümkün olabildiği gibi, program indirmeden bir iki işlem ile de modelin öğrenilebilmesi mümkün olabilmektedir.

Anakart Modeli Öğrenme

 • Windows tuşu + R tuşuna basın ve Çalıştır ekranını açın.
 • msinfo32.exe yazın ve aratın.
 • Sistem Bilgisi ekranı açılacaktır.
 • Sistem Özeti sayfasına girin.
 • Açılan sayfada Sistem Modeli satırını bulun.
 • Anakart modeliniz burada yazıyor olacak.

İlk yöntem ise msinfo32 alanıdır. Bunun için Windows+ R tuşuna birlikte basılmalıdır. Açılan yeni pencerede msinfo32.exe yazarak Enter tuşuna basılması model bilgilerinin öğrenilmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde açılan bilgisayar üzerinde Windows + R tuşuna birlikte basıldığında bir pencere çıkacaktır.

Anakart modelini öğrenmek için 5 farklı yöntem bulunmaktadır. Program indirerek anakart modelini öğrenmek isteyen kullanıcılara ilk olarak CPU-Z programı önerilmektedir.

Bu programın indirilerek kurulması sonrasında Mainboard kısmına ulaşılarak model hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilecektir. Bilgisayar üzerinden herhangi bir işlem yapamayacak olan kullanıcıların bilgisayarın kasa bölümünden anakarta ulaşması gerekecektir. Anakart üzerinde model ve seri numarası gibi bilgiler yer almaktadır.

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

CPU-Z Anakart Modeli Öğrenme

 • Buraya tıklayın ve CPU-Z yazılımını indirin.
 • Sonrasında programı PC’nize kurun.
 • Programı açtıktan sonra Mainboard bölümünü açın.
 • Buradan Model satırını bulun.
 • Anakart modeliniz burada yazıyor olacak.

Bir diğer yöntem ise dxdiag alanıdır. Bunun için Windows+ R tuşuna birlikte basılmalıdır. Açılan yeni pencerede dxdiag yazarak Enter tuşuna basılması model bilgilerinin öğrenilmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde açılan bilgisayar üzerinde Windows + R tuşuna birlikte basıldığında bir pencere çıkacaktır.

Bu pencereye Regedit yazılarak Enter tuşuna basılmalıdır. Açılan sekmelerde sırasıyla Hkey Local Machine- Hardware- Description- System- BIOS bölümleri açıldığında anakart modelinin öğrenilebilmesi mümkündür.

Anakart modelinin öğrenilebilmesinin diğer bir yolu da Windows+ R tuşlarına bastıktan sonra açılan pencere üzerine cmd yazılması olacaktır. Açılan alana wmic bios get name, serialnumber, version kodunu girerek anakart modeli öğrenilebilecektir.

Anakart Nedir?

Anakart, modern bir bilgisayar gibi karmaşık bir elektronik sistemin birincil ve en merkezî baskılı devre kartıdır. Apple bilgisayarlardaki muadiline logic board denir ve bazen mobo olarak kısaltılır. Bu rehberimiz de sizlere anakart modeli nasıl öğrenilir bunu anlattık.

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyuncu Ekipman Çekilişi
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE EDİYORUZ!
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE!
ÇEKİLİŞE KATIL!