Tiktok Takipçi Satın Al

AMD Dünyanın İlk 64 Çekirdekli İşlemcisini Tanıttı

AMD, dünyanın ilk 64 çekirdekli HEDT işlemcisi Ryzen Threadripper 3990X modelini tanıttı.

AMD‘nin Ryzen Threadripper 3. Nesil işlemcisi, HEDT pazarına zaten performansı sunuyor, ancak bu AMD’nin daha iyisini yapamayacağı anlamına gelmiyor.


AMD, 64 çekirdekli, 128 iş parçacıklı ve 288 MB birleşik L2 ve L3 önbellek sağlayan, daha büyük bir Ryzen Threadripper işlemciye sahip. Evet, AMD, Intel’in HEDT tekliflerini zaten utandırmış olan bir işlemci olan Ryzen Threadripper 3970X‘in iki katı çekirdekli HEDT işlemci yarattı.

Ryzen Threadripper 3990X tanıtıldı

Ne yazık ki, AMD bize yalnızca işlemcinin birleşik önbellek boyutlarını doğruladı; 280W TDP ve CPU’nun çekirdek / iş parçacığı sayısı. Bu işlemcinin AMD’nin TRX40 anakart platformunda piyasaya sürülmesi, içerik yaratıcılarına bundan önce herhangi bir tek soketli HEDT işlemciden daha fazla çekirdek sunmasını sağlayacak.

AMD Dünyanın İlk 64 Çekirdekli İşlemcisini Tanıttı

AMD’nin isimlendirme şemasına bakıldığında, 48 çekirdekli Ryzen Threadripper 3980X işlemcinin de işlerinde olduğu muhtemel görünüyor, ancak bugüne kadar AMD böyle bir işlemciyi açıklamadı.

Peki Ryzen Threadripper 3990X ile 3970X’e kıyasla farklı olan ne? Bu basit; İşlemci, Threadripper 3970X’in 4 çekirdekli 4 yongalarına kıyasla sekiz adet 8 çekirdekli işlemci yonga özelliğine sahip. Söyleyebileceğimiz kadarıyla, işlemcinin 12nm I / O ölümü diğer Threadripper işlemcilerle aynı kalıyor.

AMD bize 2020’de daha fazla detayı duymayı beklememizi söyledi. Tahminimiz Threadripper 3990X’in CES 2019’da sergileneceğidir. Ryzen Threadripper 3990X’te bir önceki versiyondan farklı olarak 4 adet sekiz çekirdekli yonga seti yerine 8 adet 8 çekirdekli yonga seti kullanılıyor. İşlemcinin mimarisi, diğer Threadripper modelleri gibi 12 nm olacak.

AMD Dünyanın İlk 64 Çekirdekli İşlemcisini Tanıttı

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu