bayigram.com

Amazon Yeni Bir Değişikliğe Giderek Algoritmasını Değiştiriyor!

Amazon’un algoritmasını kendisi de dahil olmak üzere en karlı ürünlere yönelik değiştirdiği bildirildi.

İç muhaliflere rağmen Amazon köklü bir değişikliğe gidiyor. Wall Street Journal’a göre kendi özel etiketli ürünleri dahil olmak üzere bir çok üründe değişikliğe gidiyor. Şirket için daha büyük kar getiren listelere öncelik vermek için arama algoritmalarını değiştirdi.


Amazon A9 arama ekibinden ve şirketin avukatlarından kaynaklara atıfta bulunan WSJ raporunda şunlar geçiyor. Amazon’un arama algoritmasını en alakalı ürünleri göstermekten özellikli ürünlere kadar değiştirdiğini iddia ediyor. Değişiklik kamuoyu ile paylaşılmadı ve başlangıçta, Amazon’un iç avukatlar tarafından itiraz edildi. Ayrıca A9 ekibi için değişikliğe iyi gözle bakılmıyor. Çünkü eski sistemin müşteriler için en iyisinin ne olduğu konusunda kârlılık sağladığı düşünüyorlardı. Bu detaylı düzenleme yalnızca Amazon ürünlerini artırmayacak. Teknoloji devi olan özel markalarla birlikte Amazon için daha kârlı olacak şekilde tasarlandıklarında büyük olasılıkla bir darbe vuracak.

Rapora göre Amazon perakende ekibi, arama sonuçlarında tercihli muamele görmeleri gerektiğini savunuyor. Yıllarca Amazon’un özel etiketli ürünlerini tercih etmesi için A9 mühendislerine baskı yaptı. Onların mantığı market zincirlerinin ve eczanelerin, ürünlerini mağazadaki ulusal markaların hemen yanına koymalarıydı. Perakende ekip yöneticileri doğrudan bir karlılık ölçütü eklemekle ilgili endişeleriyle karşılaştılar. Algoritmada kâr için “vekil” olarak işlev görebilecek daha fazla döner değişken aradılar.

Amazon Yeni Bir Değişikliğe Giderek Algoritmasını Değiştiriyor!

Amazon çalışanlarının kendi pazarlarıyla geleneksel bir perakendeci arasında yapmaya çalıştıkları bildirilen bir ilişki türü vardı. Amazon çevrimiçi perakende pazarının yaklaşık yüzde 38’ini kontrol ettiği tahmin ediliyor. Genel olarak toplum hala IRL ve dijital iş uygulamaları arasındaki farkları değerlendiriryor. Neyin kabul edilebilir olması gerektiği ile ilgili terimlerle geliyor. Ancak Amazon’un durumu mağazasını, şehirlerin yüzde 38’inde en sade gayrimenkul yerine açma yeteneğine sahip. Bir perakendeciye basit bir raf yerleşimi seçimine göre daha yakın.

Amazon Hisse Senedi Düşüşe Geçti!

Amazon ayrıca Gizmodo’ya private-label ürünlerinin toplam satışların yalnızca yüzde 1’ini oluşturduğunu söyledi. Özel markalara sahip diğer perakendeciler için sayının çok daha yüksek olduğunu savundu. Ne olursa olsun haberler Amazon hisse senetlerinin bu sabah biraz takla atmasına neden oldu. Bloomberg’e göre, hisse senetleri 11:38’de %1.9 düşüşle 1.804 Dolar oldu.

Haber, teknoloji devlerinin tamamının düzenleyicilerin antitröst incelemesi altında olduğu bir zamanda geliyor. Sadece geçen Cuma günü Amazon yöneticileri bir deneme yaptı. Google, Apple ve Facebook’taki honcho’larla birlikte şirketlerin rekabete aykırı davranışlarda bulunup bulunmadığını görmek için kişisel iletişimlerini devretti. Bu arada Amazon, AB’de üçüncü taraf tüccarların muamelesiyle ilgili olarak bir antitröst probu ile karşı karşıya kalıyor. “Kendi ürünlerinin satıcısı ve pazar işletmecisi olarak ikili rolünü kötüye kullanıyor” iddiası ile karşı karşıya kaldı.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu